Rozwój Życie w zachwycie.

Szukając zen.

21 marca 2018

Szukając zen.

Do bycia w stałym stanie zen mi daleko. Wściekle przeklinam w urzędach, rzecz jasna po cichu, ludzka głupota doprowadza mnie do płaczu i daleko mi do spokoju ducha w nagłych sytuacjach stresowych. 

Jestem mistrzynią chaosu w kuchni i rzadko udaje mi się w niej działać w myśl zasady rób jedną rzecz naraz.

Szukam jednak od dawna chwil uważności i skupienia. I dzięki temu nawet fakt, że znowu nie udało mi się wczoraj ugotować kaszy jaglanej bez wykipienia jej (poszłam odkurzać, a jakże), nie wywołał we mnie żadnej innej reakcji poza głośnym wzdychnięciem.

Obserwuję, że z biegiem czasu coraz drobniejsze rzeczy i zdarzenia dają mi poczucie radości.

Po tegorocznej zimie bez końca, dzisiejszy spacer z psem o 5:07 (da się w sumie przyzwyczaić, a w ciszy, jaka jest o tej porze, można nawet całkiem zgrabnie nauczyć się medytować chodząc) przy temperaturze z e r o stopni doprowadził mnie niemalże do wzruszenia i euforii. Z e r o. Jak ciepło! Więc jednak jest nadzieja i może zdarzy się w tym roku wiosna. Że może koniec już z czapą na nosie i nieruchomym wyrazem twarzy z zimna.

Myślę, że może z faktu, że od kilku lat staram się nigdzie nie spieszyć, wynika też, że zmienia się w tej uważności definicja szczęścia. To już nie są pragnienia spektakularnych widoków, osiągnięć i życiowych skoków na banji. Nie czekam na piątki i spadanie perseidów w sierpniu, choć oczywiście zawsze mnie cieszą.

Wobec faktu, że noszę ze sobą od zawsze mniej albo bardziej wydłużony cień melancholii nauczyłam się znajdować małe kotwice codziennych powodów do radości.

Te radości znajdują mi się w małych rzeczach obok mnie. W drobnych zdarzeniach w środku tygodnia.

Dzisiejsze zero stopni.

Jutro ma być siedem.

Pobudka piąta rano, ale pies przesypia noc.

W codziennych, drobnych rytuałach.

Ścielenie łóżek rano. Szklanka ciepłej wody z cytryną. Wpuszczanie chłodnego powietrza do wszystkich pokojów. Powtarzalność tego co rano.

To daje spokój. Nie pędzę potem i nie pędzą moje dzieci, nauczyłam się ich tempa na poranne ogarnięcie.

Dzieci mają w sobie naturalną uważność. Ja uczę jej się na nowo.

Zamiast szukać szczęścia, tego krótkiego błysku endorfin, bardziej cieszy mnie spokój codzienności. A spokój, wobec świata na zewnątrz, bez umiaru i hamulców, wydaje się dziś luksusem.

Szukam ciszy na przedmieściach, choć niewiele jej już zostało, miasto tak szybko wszystko wchłania. Cisza daje spokój. Zabiera nas ponownie do nas samych.

W ciszy słychać, kim jesteśmy. Czego potrzebujemy? Co uwiera albo czego jest za mało?

Dzisiejszy świat nie daje nam szansy na słuchanie siebie. Wtedy jesteśmy bardziej podatni na bycie tym, kim chce, byśmy byli. Dlatego tak ważny jest kontakt ze sobą.

Uczę się nie komplikować. Uwalniać ważne potrzeby w słowach. Rozmawiam o tym wieczorami z B&B.

Uczę się spokoju w przyjmowaniu rzeczy takimi, jakimi są. Pewnych rzeczy nie umiem, pewnych nie osiągnę, na wiele nie mam wpływu. Zostawiam to za sobą. Skupiając się na tym, co mogę. To czyni życie prostszym. Często bardziej znośnym.

Czasami nieczułość świata pobije mnie zbyt mocno, ale zawsze można przez chwilę głęboko pooddychać i znaleźć na nowo spokój.

Nie robię wielkich kroków. Wierzę w powtarzalność małych. W każdym działaniu. Choćby nie wiem, jak było źle.

Myślę, że prościej jest być dobrym i lepiej głośno się śmiać, najlepiej z siebie, niż brać wszystko na serio.

***

W dzisiejszym świecie tak ważne jest, aby niespiesznie szukać ciszy.

***

A w ramach wczorajszej praktyki zen trochę kaszy uratowałam, bo do tego wszystkiego jeszcze ją przypaliłam (poszłam ponownie odkurzać) i wyszły pyszne wegańskie burgery. Które lepiłam całkiem uważnie.

Ściskam, namiętnie oglądając prognozy pogody i wyczekując  c i e r p l i w i e  ciepłych mas powietrza. Kiedyś w końcu nadejdą.

Na pewno.

No przecież muszą w końcu.

XOXO

TAGS
POWIĄZANE WPISY
Aga Krzyżanowska
Wiedeń/ Świdnica

Literatka, fotografka, nefelibata. Opowiadam historie o codzienności, w której w soboty jest zen, a we wtorki końce świata (albo na odwrót i w zupełnie inne dni). Czasami piszę książki, zawsze mam w torbie aparat, na ogół polegam w kuchni. Codziennie bujam w obłokach. Stamtąd wszystko lepiej widać.

Facebook