Życie w zachwycie.

Brzuch, wino i mądrości Bridget Jones.

7 kwietnia 2017

Brzuch, wino i mądrości Bridget Jones.

Umówmy się, zima nie sprzyja dbaniu o siebie. I dbać o siebie to trzeba cały rok. Do tego odkrywczego wniosku doszłam wczoraj wieczorem w łazience patrząc na swój brzuch.

Niestety.

Samo wcieranie oleju kokosowego przez tydzień, spinanie przy tym mięśni i wstrzymywanie powietrza sixpacku mi nie zrobi. Bieganie też nie. Brzuch nie wiedzieć czemu w bieganiu nie uczestniczy i olewając wszystko jak był, tak jest. Codzienne przypominanie sobie wieczorem, że rano znowu zapomniałam zrobić dwadzieścia przysiadów wydaje się moim mięśniom na wysokości talii też raczej nie sprzyjać.

W ogóle życie kobiety jest czasem takie okropne. Szczególnie na wiosnę. W każdej gazecie piszą, że mamy walczyć. Z celulitem. zmarszczkami, nadwagą, roztoczami w poduszce i ze słabą, silną wolą. Coś, co było zdrowe rok temu w tym jest już jest niezdrowe i natychmiast powinno się z tego zrezygnować, a ja właśnie nauczyłam się to przyrządzać. Podobnie z ubraniami. I glutenem. Raz szkodzi, raz nie.

Tak mnie to wczoraj zdołowało, że musiałam się pocieszyć czerwonym winem i sporą dawką kremu czekoladowego. Bo z winem i czekoladą to jest tak, że one nie zadają głupich pytań. Tylko rozumieją.

Podobnie jak rozumie Bridget Jones, do której Dzienników, z tego smutku nad brzuchem i kobiecą kondycją, wczoraj ponownie zajrzałam. Tę książkę od czasu do czasu powinien przeczytać każdy. Nic tak nie pociesza, jak jej przemyślenia. Na smutki, nadmiar kilogramów, brak miłości i sixpack, którego brak.

Dlatego dzisiaj podrzucam garść jej fantastycznych mądrości. Dobrymi rzeczami trzeba się dzielić.

1. Bycie kobietą jest gorsze od bycia rolnikiem – mamy tyle roboty z plewieniem i pryskaniem upraw: trzeba depilować nogi woskiem, golić pach, skubać brwi, ścierać pumeksem stopy, złuszczać i nawilżać naskórek, oczyszczać pory, farbować odrosty, malować rzęsy, piłować paznokcie, masować cellulitis, gimnastykować mięśnie brzucha. W dodatku te wszystkie zabiegi są tak precyzyjne, że wystarczy kilka dni, aby się całkiem zapuścić.

2. Najlepiej pozbyć się wszystkich świątecznych słodyczy za jednym zamachem i jutro zacząć odchudzanie od nowa…

3. Zdaję sobie sprawę, że łatwo jest dziś znaleźć dietę, która będzie pasowała do tego, na co akurat mamy ochotę, i że diety są nie po to, żeby je mieszać, tylko po to, żeby się ich trzymać, co zamierzam zacząć robić, ja tylko skończę tego czekoladowego croissanta.

4. Jestem produktem kultury Cosmopolitana, mam traumę przez supermodelki i zbyt wiele psychotestów.

5. Badania dowiodły, że szczęścia nie daje miłość, bogactwo czy władza, tylko dążenie do nieosiągalnych celów: a czymże jest dieta, jeśli nie tym?

6. Konieczność otworzenia ust podczas nakładania tuszu jest wielką, niewyjaśnioną zagadką natury.

7. W pewnych okresach życia wszystko idzie źle, nie wiesz, w którą stronę się odwrócić i masz wrażenie, że jak w Star Trek wszędzie dookoła zamykają się stalowe drzwi. Musisz być wtedy bohaterką i nie tracić odwagi, nie pogrążyć się w piciu ani w żalu nad sobą, a wszystko się ułoży.

8. Nasza kultura przywiązuje zbyt dużą wagę do wyglądy, wieku i pozycji społecznej, kiedy najważniejsza jest miłość.

9. Jesteśmy podatne na zranienia, bo należymy do pionierskiego pokolenia, które nie zgadza się na kompromisy w miłości i polega na własnej ekonomicznej sile.

10. Genialne w poczcie komputerowej jest to, że można pisać całkiem nieoficjalnie i bezczelnie nawet do szefa. Można też ułożyć tysiąc wersji.

11. To nieuczciwe i niesprawiedliwe, że święta, które przynoszą stresujące i trudne do pokonania wyzwania finansowe  i emocjonalne. są nam najpierw narzucane całkowicie wbrew naszej woli, a potem brutalnie odbierane, ledwo trochę się z nimi oswoimy.

12. Trzeba umieć powiedzieć ,,nie”, to kardynalna życiowa umiejętność. Albo jeszcze lepiej: „nie i już”.

13. Nigdy nie tweetuj po pijaku. Wiadomości mkną jak bomby nuklearne lub pociski Exocet.

14. Nie mówi się co, tylko słucham.

15. Widzisz, ludzie myślą, że powinni się stawać jacyś tam, a tak naprawdę stają się zupełnie inni, i inaczej też wyobrażają sobie, jak im się życie potoczy, niż się to potem dzieje rzeczywiście. Ale wystarczy tylko zachować zimną krew i nie tracić pogody ducha, wtedy wszystko się dobrze skończy.

Czego nam wszystkim życzę.

Pozdrawiam piątkowo. Buziaki.

TAGS
POWIĄZANE WPISY
Aga Krzyżanowska
Wiedeń/ Świdnica

Literatka, fotografka, nefelibata. Opowiadam historie o codzienności, w której w soboty jest zen, a we wtorki końce świata (albo na odwrót i w zupełnie inne dni). Czasami piszę książki, zawsze mam w torbie aparat, na ogół polegam w kuchni. Codziennie bujam w obłokach. Stamtąd wszystko lepiej widać.

Facebook