Życie w zachwycie.

10 kroków do prostszego życia.

21 lipca 2016

10 kroków do prostszego życia.

Bardzo lubię włazić na swoją  wyimaginowaną chmurę (stąd nazwa mojego bloga) i gapić się na świat. 

Tam jest przede wszystkim cicho. Jest przestrzeń. Mogę pobyć sama ze sobą i poobserwować, co dzieje się wokół mnie. Mój lekko katatoniczny, aczkolwiek umysłowo w pełni sprawny stan, daje mi po prostu poczucie szczęścia.

I szczęście to nie jest związane z posiadaniem żadnej materialnej rzeczy.

To moja instynktowna obrona przed tempem świata i tym, co nam narzuca: coraz większą wydajność na rzecz większej konsumpcji.

???

Oprócz mojego miejsca odosobnienia lubię proste, nieskomplikowane rzeczy. Formy, jedzenie, kształty. Moja szafa jest monotonna i w czterech  kolorach. Cierpię mieszkając w mieście i najchętniej bym z niego uciekła na rzecz pomidorków i stada zwierzaków na własnym terenie.

Jedyne, co gromadzę bez umiaru i za nic w świecie się nie pozbędę, to książki.

Lubię proste życie i szanuję głęboko wschodnią filozofię, która mówi, że przywiązanie jest źródłem cierpienia. Przywiązujemy się do coraz większej ilości rzeczy, a potem płaczemy, jak nas nie stać na spłacenie ich.

Tam wtedy, 2.500 lat temu pod swoim drzewem, Budda odkrył bardzo mądre rzeczy.

Prostota w życiu daje nam trzy ważne rzeczy: równowagę, wolność i spokój. I wcale nie jest tak trudno tę prostotę w życie wprowadzić.

Nie trzeba od razu wszystkiego sprzedawać i wyjeżdżać w siną dal,  jak chłopaki z The Minimalists.

???

Ale można wprowadzić kilka rzeczy, dzięki któremu otworzy nam się przestrzeń i będziemy mieli czym oddychać.

1. Oczyść swoje mieszkanie.

Czyli zdeklateruj się. Zajrzyj do swoich szaf. Co tam upchane, schowane i nie noszone przez lata? Myśleliście kiedyś o tym, jaki tam jest majątek? Ile nieruchomej energii w tych setkach ozdóbek i pamiątkach z wakacji. Ile czasu zmarnowanego na odkurzanie tego?

Im bardziej zagracone miejsce, tym bardziej zagraceni jesteśmy my. Życie jest energią, jeśli nie ma miejsca do przemieszczania się, stoi. I gnije. Nie rozwija się.

2. Wyznaczaj sobie mnie celów.

Multitasking nie jest dobry. Multitasking jest do dupy. Jak coś jest do wszystkiego, to jest do niczego, mówił jakiś klasyk. Jak masz zrobić osiem rzeczy naraz, to żadnej nie zrobisz porządnie.

Polub prokrastynację. Serio. To nie znak, że jesteś mało wydajny. To znak od twojej głowy i ciała, które szepczą Ci: wolniej, plissss. Posłuchaj ich. Zwolnij.

 

hyacinth-1387233_640

 

3. Szanuj swój czas.

Jest bardzo cenny.

Otaczaj się ludźmi, z którymi jest ci dobrze. Nie komentuj pogody ani podwyżek cen gazu. Nie rób rzeczy dla zabicia czasu. Zabijając go, pozbawisz się części swojego życia.  Jeśli idziesz do restauracji z rodziną, nie zabieraj telefonu. Skup się na rozmowie. Na ludziach, którzy są z Tobą.

4. Zwracaj uwagę na to, co jesz.

Co kupujesz i co konsumujesz. Niech Ci nie będzie to obojętne. Produkt, który ma więcej niż 5 składników, nie jest produktem do jedzenia. Nie kupuj soków w kartonach i plastikach. Wyciśnij kilka pomarańczy. Zmiksuj maliny. Jesteś naprawdę tym, co jesz.

5. Przybij piątkę naturze.

Chodź boso. Wyjeżdżaj do lasu. Kładź się na trawie. Wdychaj mocno powietrze. Moknij, jak pada deszcz. Wzdychaj do gwiazd. Pozwól dzieciom zbierać robaki (tylko niech  je potem wypuszczą na wolność). Uciekaj z miasta.

 

vase-1430665_640

 

6. Odłącz się od czasu do czasu od świata.

Dalaj Lama w swoich 18 zasadach szczęśliwego życia mówi, żeby codziennie poświęcić sobie przynajmniej kilkanaście minut. Bądź offline. Wyłącz telewizor. Posiedź w ciszy. Żeby wiedzieć, kim jesteś i czego potrzebujesz, potrzebujesz wsłuchać się w siebie. Potrzebujesz ciszy i skupienia.

7. Nie zajmuj się tym, na co nie masz wpływu.

Nie martw się przeszłością. Odbyła się. Nie zajmuj się ludźmi, którzy są agresywni i pożerają Ci energię. To ICH problem, nie Twój. Nie zajmuj się rzeczami, których nie możesz zmienić. To bardzo upraszcza życie.

8. Uśmiechaj się.

Twoje myśli kreują Twoją rzeczywistość. Jeśli skupiamy się na negatywach, taki staje się nasz świat. Ponury i nieprzyjazny. Myślenie pozytywne może nie rozwiązuje wszystkich problemów, ale pozwala łatwiej je znosić. To duża wartość.

 

flower-1000450_640

 

9. Chciej niezbyt wiele.

To jedno z przykazań Leszka Kołakowskiego.

Konsumuj mniej. Czy my naprawdę potrzebujemy aż tyle rzeczy wokół siebie? Ubrań, gadżetów, nasze dzieci plastikowych zabawek? I kolejnych sześciu szklanek z Ikei, trzech konsol do gry i setek innych bez sensu wydanych pieniędzy?

10. Odwiedzaj swoje wewnętrzne dziecko.

W nim nie ma komplikacji. Jest szczerość, ciekawość i minimum potrzeb. I całe morze miłości wobec świata i ludzi.

Zacznij od teraz.

Pozdrawiam ciepło.

TAGS
POWIĄZANE WPISY
Aga Krzyżanowska
Wiedeń/ Świdnica

Literatka, fotografka, nefelibata. Opowiadam historie o codzienności, w której w soboty jest zen, a we wtorki końce świata (albo na odwrót i w zupełnie inne dni). Czasami piszę książki, zawsze mam w torbie aparat, na ogół polegam w kuchni. Codziennie bujam w obłokach. Stamtąd wszystko lepiej widać.

Facebook