Relacje małe i duże

Siedemset sobót i jeszcze kilka dni.

By
on
31 maja 2019

Siedemset sobót i jeszcze kilka dni.

Brakuje mi słońca. Dotkliwie, fizycznie. Koniec maja, a ja ciągle o szóstej rano zakładam zimową kurtkę. Brakuje mi wieczornego, miękkiego światła, kiedy spaceruję z psem. Tego, które pozbawia kantów i w którym rozmywają się granice między złudzeniem spod zmrużonych powiek, a tym, co jest naprawdę.

Brakuje mi już otwartych na oścież okien i dzieci krzyczących na placu zabaw. Nagrzanej podłogi na tarasie. Psa, który cały dzień drzemie w cieniu, pod stołem. Brakuje mi niedbałości o ułożenie włosów, wieczornej suchości skóry po całym dniu nad wodą.

I choć nic nie wskazuje na to, że zaraz to wszystko się zjawi, przyroda się buntuje, ziemia ma dosyć, co tak bardzo mnie smuci, jedno pozostaje niezmienne: czas, dla którego pory roku nie mają znaczenia. 

Zbliża się czerwiec i odliczanie dni do letniej, dziecięcej wolności. Późnych śniadań i proszę, nie spieszmy się dzisiaj nigdzie, dobrze? Robimy przegląd szaf, chowam za małe buty do worków, za krótkie koszulki i zbyt kwieciste kąpielówki starszego B., błagam cię, wywraca oczami, przecież ja bym tego teraz nigdy nie włożył.

W szufladzie młodszej B. leży cały czas jej pierwszy strój kąpielowy, w marynarskie paski z czerwoną kokardką na plecach. Mój niespełna dwunastoletni syn chodzi w moich dżinsach, ja na szybko wkładam czasem jego adidasy i wybiegam po coś do sklepu. 

Siedemset sobót i jeszcze kilka dni. Mniej więcej tyle ich ich mam. Zanim przestanę słyszeć wieczorem, że nie mogą zasnąć i chcą pogadać i żebym została w ich pokoju dłużej. Zanim staną się samodzielni, tak mocno nastoletni, coraz dalej ode mnie.

To wcale nie tak dużo wobec całożyciowej pogoni za szczęściem, jakkolwiek by je definiować, materialnie czy nie. To wcale nie tak dużo wobec nieustannego zamartwiania się, czy jest się społecznie i statusowo wystarczająco dobrym, podczas kiedy dla nich jest się przesuper, kiedy jesteśmy razem w domu, chociaż oni u siebie w pokojach, w swoim świecie, ale z poczuciem bezpieczeństwa.

Kiedy byli bardzo mali życie wydawało mi się takie ciche i takie proste. Teraz objaśniam świat, często zaskakująco mało przyjazny, choć z nadzieją, że życie cały czas potrafi takie być, jeśli będą słuchali siebie i nie będą porównywać się z innymi. 

Choć czasem nie mogę już znieść bitew na śmierć i życie o dwa centymetry kwadratowe na kanapie. O gumkę do mazania i kostkę czekolady, po której i tak zawsze zostanie papierek wciśnięty pod poduszkę albo wrzucony pod łóżko. Czasem zamykam się w pokoju i mówię, żeby do mnie przez chwilę nie wchodzili, bo inaczej się wyprowadzę.

A zaraz potem widzę ich na dworcu, późnym wieczorem i widzę ich łzy i wciskają mi się głową pod ramię, bo już jestem z powrotem, po zaledwie jednym dniu nieobecności.

Biorę do ręki telefon i znowu widzę na nim ślady lodów i brokatu. Znowu znajduję pusty słoik po maśle czekoladowym wciśnięty za szafkę.

Siedemset sobót i jeszcze trochę szans, żeby sobie przypominać, że życie jest naprawdę tylko po to, żeby kochać i starać się jak najwięcej z tej miłości zapamiętać.

W słoneczne soboty chodzimy z młodszą B. i psem na spacer do kwiaciarni po świeże kwiaty. A potem przerzucam przez płot na boisko butelkę z wodą starszemu B.

Kiedy skupiam się na sobotach, rozmywa się kulturowe, rozkapryszone ego, które z zasady nigdy nie jest na miejscu i nie lubi być zadowolone ze stanu posiadania. Jesteśmy jak hipisi, zdumiewa się któregoś wieczoru A., patrząc na podłogę pełną śladów mokrych stóp i łap i zalanego wodą tarasu i połowy dużego pokoju. 

Ktoś tutaj żyje, mówię, mieszka, jest dobrze. To tylko woda, to tylko rzeczy. Ludzie są. Mali, dla których jesteśmy jeszcze ważni. I chwile, razem, bez skupiania się na sobie do niemożliwości. Wyluzuj. 

W mojej ostatnio odkrytej i najulubieńszej książce mnich pyta Myoko, mistrza zen, czy istnieje prawo buddyjskie dotyczące nowego roku. Nie. Każdy rok jest dobrym rokiem, każdy dzień jest dobrym dniem, pada odpowiedź.

Każdy dzień jest dobrym dniem. 

Trzeba dbać o te soboty. Oddychać. Rozglądać się wokół. 

Zachwycający, japoński mistrz haiku, Matsuo Basho, pisał:

Kro­ple rosy – 

Czym le­piej ob­myć 

Pył świa­ta. 

Trzeba być czułym, bardziej uważnym, zanim wszystko, co najważniejsze, tak cicho – codzienne, zniknie.

Uściski.

xoxo.

TAGS
RELATED POSTS
Aga Krzyżanowska
Wiedeń/ Świdnica

Agnes on the cloud to miejsce, gdzie nie ma kalendarza zaplanowanych publikacji, a slowletter pojawia się tylko wtedy, jeśli mam coś ważnego do przekazania. To miejsce, w którym opowiadam o codzienności między zen, a końcami świata. Czasami piszę książki, na ogół polegam w kuchni. Codziennie bujam w obłokach.

Chcesz moją książkę?
Prosto i uważnie na co dzień
Instagram
 • Good morning🌿
...Marek Aureliusz wrote what a beautiful privilege it is to live. To breathe, to think, to enjoy, to love. The question is, how do we use our privileges? Do we leave the world as we found it? Do we use our privileges to make the world a better place for everyone? This is not a nice question. For me too. I'm trying to find a good answer. I try to live mindful, more than ever, I try to take care of people, to take care of the earth I walk on. 
Each of us is a hero and tells a story about what is important to him. What is yours? ... I think nowadays we should think about a little everyday...
——
Dzień dobry🌿 ... Marek Aureliusz napisał, jaki to jest piękny przywilej żyć. Oddychać, myśleć, cieszyć się, kochać. Pytanie brzmi, jak korzystamy z naszych przywilejów? Czy zostawiamy świat takim jak go znaleźliśmy? Czy korzystamy z naszych przywilejów, aby uczynić świat lepszym miejscem dla wszystkich? To nie jest miłe pytanie. Dla mnie też. Próbuję znaleźć dobrą odpowiedź. Codziennie. Staram się żyć uważnie, bardziej niż kiedykolwiek, staram się dbać o ludzi, dbać o ziemię, po której chodzę.

Każdy z nas jest bohaterem i opowiada historię o tym, co jest dla niego ważne. Jaka jest Twoja?... Myślę, że w dzisiejszych czasach powinniśmy reflektować o tym odrobinę, codziennie... ——————
#summerstory #storyofeverydaylife #mundaneaesthetic #summerimpressions #aquietmind #questionfortheday #storiesoftheeveryday #everydayzen #everydaystory #everydaystorytelling #becalm #beessential #liveslowly #livequiet #liveessential #earth_reflect #respecttheearth #aquietlife #aquietlifestyle #make_more_magic #slowlived #mindtheminimal_nature #mindfulbeauty #bemindful #quotesfortheday #littlestoryofmylife #littlethingsmatter
 • ... I think sometimes it is good to be thankful for closed doors, detours or roadblocks. Maybe they protect us from paths & places not meant for us?... what do you think?...
.
have a beautiful summer day🌿💙
——-
... Myślę, że czasem dobrze jest być wdzięcznym za zamknięte drzwi, objazdy i blokady dróg. Może mają nas chronić przed ścieżkami i miejscamI, które nie miały być dla nas?... .
 pięknego, letniego dnia🌿💙
———
#storyofeverydaylife #summerstory #quotesfordays #quotesforlifetime #aquietmind #aquietstyle_simplicity #aquietlife #morningmood #make_more_magic #summerstory #summerimpressions #beessential #essentialism #essentiallife #livequiet #liveslowly #liveslow #mundaneaesthetic #slowyourmind #simplify #simplifylife #everydayzen #zenmind
 • We are the same as planeta, as trees, as other people, as rain that falls. We consist of that which is around us, we are the same as everything. If we destroy something around us, we destroy ourselves. If we cheat another, we cheat ourselves. 
Buddha.
.
have a peaceful evening 🌿 ——
Jesteśmy tacy sami jak planeta, jak drzewa, jak inni ludzie, jak deszcz, który pada. Składamy się z tego, co jest wokół nas, jesteśmy tacy sami jak wszystko. Jeśli zniszczymy coś wokół nas, niszczymy samych siebie. Jeśli oszukujemy innych, sami się oszukujemy.
Budda. .
 spokojnego wieczoru, Kochani 🌿 ————————
#storyofeverydaylife #summerstory #summerimpressions #mundaneaesthetic #aquietmind #zenineverydaylife #lookingforzen #aquietstyle_light #aquietlife #everydaystory #everydayzen #summerlight #afternoonlights #make_more_magic #slowlived_explore #slowlived #quietmoments #aquietmoment #thegloriousinthemundane #mundanelife #graceinthisplace #eveningstory #calmwords #wordsforthesoul #wordsofinspiration
 • ...And above all, watch with glittering eyes the whole world around you because the greatest secrets are always hidden in the most unlikely places. Those who don't believe in magic will never find it. 
Roald Dahl
.
have a lovely Sunday full of tiny beauties and full of magic💙😊
———
... A przede wszystkim oglądaj z błyszczącymi oczami cały świat wokół siebie, ponieważ największe tajemnice są zawsze ukryte w najbardziej nieprawdopodobnych miejscach. Ci, którzy nie wierzą w magię, nigdy jej nie znajdą.
.
pięknej, magicznej niedzieli💙😊
——-
#distractionsandinspirations #wondermore #aseasonalyear #mybeautifulstories #summerimpressions #summerstory #storyofeverydaylife #littlebeauties #naturetreasures #eveninglights #summerevening #aquietmind #make_more_magic #createinsummer #createinspire #magicoflight #magicofsummer #aquietlife #becalm #beessential #liveessential #essentiallife #essentialism #slowlived #bemindful
 • ... and on Saturday we do nothing...🥰
.
have a wonderful summer vibes☀️💙
... a w sobotę nie robimy nic..
pięknych, letnich wibracji 🥰💙☀️
————————————————
#storyofeverydaylife #summerstory #summerimpressions #summervibesonly #morningstory #lovemylabrador #aquietmind #aquietmorning #aquietmorningtoreflect #saturdaylife #lazyhours #saturdaystory #simplifylife #slowlived #aquietlife #aquietstyle_balance #mundaneaesthetic #embracetheslowerlife #slowpath #mypath #lovelifelive #labradors_are_awesome #everydayzen #everydaystory #everydaymagic
 • ... we are not what we do and what we possess. We are what impresses us, what makes us happy for a while. We are what stops us, what we miss, what we love. The greatest value of life is duration in time, the miracle of being, experiencing, growing as a human. 
You don’t need to find a passion in your life, but you can always have a passionate life, if you just look around and leave big expectations far behind you...
.
have a wonderful summer day💙
—-
... nie jesteśmy tym, co robimy i co posiadamy. Nie jesteśmy tym, w czym się spalamy. Jesteśmy tym, co nas zatrzymuje i wywołuje smutek, gdybyśmy mieli to stracić. Jesteśmy tym, co wywołuje chwile szczęścia i zapomnienia atym świecie. Co wywołuje w nas drżenie i strach i Wartość życia, wydaje mi się, polega na zdawaniu sobie sprawy z chwili naszego tr wania w czasie. Momenty euforii są ważne, ale nie stanowią o wszystkim. Ani trochę. Nie musisz mieć pasji w życiu, ale zawsze możesz mieć pasjonujące życie, jeśli tylko odrzucisz wielkie oczekiwania wobec niego...
dobrego, letniego dnia💙
———
#storyofeverydaylife #summerstory #summerimpressions #mundaneaesthetic #slowyourhome #make_more_magic #magicofstorytelling #slowlived #simplifylife #simplify #aquietmind #aquietsoul #aquietlife #aquietlifestyle #morningstory #thelittlethingsmatter #summerflower #beautyofthemundane #wordsforlife #wordsforthesoul #wordsforthought #slowlived_explore #simplelifestyle #lookingforzen #lookingforhappiness

Śledź mnie!

Zapisz się!