Rozwój

Jak ma na imię Twój lęk?

By
on
10 maja 2019

Jak ma na imię twój lęk?

Czekam na starszego B. Ma dziś wrócić z pierwszej swojej, trzydniowej wycieczki. Młodsza B. i A. pojechali odebrać go na dworzec.

W środę wieczorem, schowany gdzieś tak, żeby nikt go nie słyszał, szeptał mi w telefon, że trochę się boi i tęskni i to jest takie trudne, czy dam radę?… Jest wrażliwcem high level. Co oznacza, że jeśli nowe miejsca dla innych są ekscytujące, dla niego są wyzwaniem i wspinaniem się między bardzo czułymi neuronami własnych emocji.

Niespodzianki, nagle zmiany struktury? To koniec świata, proszę, informuj mnie zawsze dużo wcześniej, że gdzieś mamy iść, dobrze? Ja potrzebuję czasu, przecież wiesz. No wiem, wzdycham, akurat ja dobrze o tym wiem, synku.

W każdym razie, również szepcząc do telefonu, tłumaczyłam po raz setny, czym jest strach. Dałeś mu nawet imię*, pamiętasz? Przecież wszystko jest w naszej głowie, prawda, kochanie? Byłeś cztery lata temu dużo dalej i dałeś radę dużo dłużej. Dałem. Mocno oddychaj, kilka razy, wdech i wydech, tak jak cię uczyłam. Po kilkuminutowej akcji ratunkowej słyszę, ok, już jest dobrze, poradzę sobie, koam cię, mamy już oddać telefony, zadzwonię jutro.

W czwartek wieczorem słyszę jedenastoletnie, napakowane szczęściem wibracje, że ach, taki mieliśmy fajny dzień, i chodziliśmy po górach i wszystko jest świetnie, takie powietrze w tym lesie, że nie chce wracać do miasta. Jesteś supergość, mówię, do jutra.

Wiem, jaki to był dla niego wysiłek, jak bardzo wsparł właśnie i zbudował samego siebie. Jak każda taka sytuacja powoduje, że rośnie i nabiera do siebie zaufania. 

Myślę o tym, jakie moce mamy w sobie, jako dzieci. Jak mimo lęku, chęć doświadczania i poznawania świata jest większa i bardziej ekscytująca.

Przychodzimy na świat wszyscy jako supergoście.

Jak niewiele nam z tych mocy zostaje będąc dorosłym. Nasza dziecinna ciekawość zamienia się w chęć bycia bezpiecznym i potrzebę funkcjonowania w niekoniecznie wymarzonym, ale w miarę komfortowym miejscu. 

Myślimy o lęku, jako o czymś ciemnym, co nas paraliżuje, imaginuje zagrożenia, łamie skrzydła. Nie pozwala się rozwinąć. Utrudnia nam wyciągnięcie ręki po coś innego, choć czasem nam niemożliwie źle w tym, w czym tkwimy od lat. 

A lęki w naszych głowach rosną razem z nami, bo taka jest konstrukcja świata, w którym żyjemy.

Nasza kultura mówi nam, żeby się bać. Bać się wrażliwości, stania na scenie, bać się rzucenia miasta i wyprowadzki w Bieszczady, bać się pieniędzy, bać się być sobą, bo przecież trzeba się ciągle rozwijać, żeby być kimś innym, tą niezdefiniowaną, najlepszą wersją siebie.

Tymczasem strach jest emocją, która o czymś nas informuje. Nieprzyjęty lęk rośnie, ale tylko w naszej głowie, staje się ośmiornicą, która związuje jakiekolwiek działanie w twardy supeł. 

A może spojrzeć inaczej i zamiast odpychać, posłuchać, co nasze lęki chcą nam powiedzieć? 

Lęk mojego syna mówi mu o jego następnym kroku w samodzielność. 

Można spojrzeć na strach inaczej, jak na przewodnika, który pokazuje nam drogę do tego, czego naprawdę w życiu chcemy.

Chcemy być wrażliwymi, stać na scenie, robić coś innego, zarabiać pieniądze swoją twórczością, być zupełnie gdzieś indziej.

Może my wcale nie chcemy się ciągle zmieniać, a tylko wzrastać? To duża różnica.

Może lęk daje nam do zrozumienia, że mamy w sobie wiele więcej, niż nam się wydaje? Że może to tylko iluzja, że się się znamy, że wiemy, czego chcemy. Przecież tak naprawdę nikt nie nauczył nas słuchać siebie, od dziecka mówi się nas, że mamy słuchać innych?…

Nasze lęki, budzące nas w nocy, to gwałtowne, niecierpliwe stukanie naszej duszy, przypominającej o tym, że mamy cały czas coś do zrobienia, co odkładamy, uciekając w komfort, choć nawet najbardziej uwierający.

Jeśli chcemy doświadczyć w swoim życiu czegoś wartościowego, musimy się wychylić. Podać rękę naszemu lękowi, spojrzeć mu w oczy i powiedzieć: dziękuję, że pokazujesz mi drogę.

***

Myślałeś o tym, jak ma na imię Twój lęk?

*** 

* starszego B. ma na imię Piotr.

Uściski,

xoxo.

Ps. Kiedy napisałam ten tekst, jakiś czas później zajrzałam na Tumblr, moje ulubione miejsce słownych i fotograficznych inspiracji, a tam taki cytat wielkiego Junga: 

tam, gdzie jest twój strach, tam jest twoje zadanie…

Przypadek? Synchroniczność? Magia? Sygnał od uniwersum? 

TAGS
RELATED POSTS
Aga Krzyżanowska
Wiedeń/ Świdnica

Agnes on the cloud to miejsce, gdzie nie ma kalendarza zaplanowanych publikacji, a slowletter pojawia się tylko wtedy, jeśli mam coś ważnego do przekazania. Opowiadam historię o codzienności, w której czasem jest zen, a czasem końce świata. Czasami piszę książki, zawsze mam w torbie aparat, na ogół polegam w kuchni. Codziennie bujam w obłokach.

Mój profil na Patronite

Mój profil na Instagramie
 • ... never regret an any single day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories...
.
wishing you a wonderful Friday 🌿💙
———-
...nigdy nie żałuj ani jednego dnia w swoim życiu: dobre dni dają szczęście, złe dni dają doświadczenie, najgorsze dni dają lekcje, a najlepsze dają wspomnienia... pięknego piątku, moi piękni Ludzie🌿💙
- —————— -
#beauthentic #experiencelife #badzsoba #psychologia #inspiracja #lifeisgoodtoday #bemindful #everydaystory #summerimpressions #summerstory #liveslowly #livemindfully #aquietlife #aquietlifestyle #todaysgoodthing #ofcosymoments #slowlived #makemoremagic #slowandsimpledays #inmythoughts #simpleoutfitoftheday #liveessential #beessential #essentialism
 • ... because when you stop and look around life is pretty amazing... In every single minute... wishing you a wonderful day 🌿
———-
...bo kiedy się zatrzymasz i przejrzysz, okaże się, że życie jest niesamowite. w każdej jego minucie...
.
dobrego, powolnego dnia🌿💙
————
#summerstory #summerfield #summerimpressions #summerlights #everydaystory #mundaneaesthetic #naturevibes #aquietlife #aquietlifestyle #inspiracja #psychologia #simplifylife #seekthesimple #simplify #beslow #beessential #essentiallife #essentialism #lifeisamazing #lovelifequotes #make_more_magic #slowlived #liveessential
 • ... summer like this... moments like this... .
wishing you a wonderful summer day💙
——
...latem wszystko jest takie proste... kilka chwil nad wodą, uziemienie i wszystkie kłopoty nagle mniej znaczą...
.
pięknego dnia, moi piękni Ludzie 💙💙💙
————————-
#summerstory #summerimpressions #lato2019 #aquietlife #aquietlifestyle #inspiracja #psychologia #prostehistorie #esencjalizm #liveslowly #liveessential #essentialism #essentiallife #everydaystory #inspiredbynature #make_more_magic #slowlived #simplifylife #simplify #wakacje2019 #słowa #aquietmind
 • ... Sunday mornings are the quietest mornings of the week. No people, no car traffic. Just birds, wind after yesterday's rain. Morning mindfulness. I am completely connected with the universe.
.
wishing you a wonderful summer day ♡♡♡
-----------------
... uwielbiam niedzielne poranki. Najcichsze w tygodniu. Żadnych ludzi (raj dla introwertyka po intensywnym tygodniu😁), żadnych samochodów. Pies, który uważnie i powoli buszuje w trawie. Ptaki, wilgoć po nocnej burzy. Wiatr i znowu słońce. Taka uważność i zen. Bycie drobną częścią kosmosu. To rozczula. Po prostu. .
pięknego, letniego dnia ♡♡♡
--------------------------------
#sundayspecial #sundaymornings #aquietlife #aquietlifestyle #summerstory #summerimpressions #inspiracja #psychologia #agnesonthecloud #summerfeels #prostota #uważność #becalm #beslow #liveslowly #liveessential #essentiallife #essentialism #myquietplace #make_more_magic #livemindfully #bemindful #everydaystory #everydayzen
 • ...What does it mean to live intentionally? Some people say that it means to act on purpose. There is a beginning and an end. But I think, I hope that true intentionality begins where profitability is irrelevant. You can’t measure kindness or love or empathy and you can deeply live with these values your whole life.... It is all about being, not about things, success or posses. We come here with empty hands and we go with empty hands... What do you 💭?...
.
have a wonderful lazy Saturday ☀️
———-
... ... Co to znaczy żyć intencjonalnie? Niektórzy mówią, że to znaczy działać celowo. Jest początek i koniec. Można coś odmierzyć, wycenić. Ale myślę, mam nadzieję, że prawdziwa intencjonalność zaczyna się tam, gdzie rentowność jest nieistotna. Nie możesz mierzyć dobroci, miłości ani empatii i możesz żyć z tymi wartościami przez całe życie... Chodzi o bycie, nie o rzeczy, sukcesy lub posiadanie. Przychodzimy tu z pustymi rękami i idziemy z pustymi rękami ... Co myślicie o tym?... .
 pięknej, leniwej soboty ☀️
———————————
#seekthebeautyinlife #summerstory #essentiallife #seekthesimplicityoflife #liveessential #aquietlifestyle #aquietlife #untoldvisuals #ofquietmoments #theeverydayproject #simplethingsmadebeautiful #awakeasoul #everydaylife #slowlived #littlethingsmattermost #embracetheslowerlife #liveslow #beautyyouseak #smallmoments #psychologia #myquietbeauty #inspiracja #everydaylifestories #allthingsofbeauty #exploretocreated #stillswithstories #slowliving_explore #slowliving_create #saturdaylife
 • Good morning, it rains today, it’s cold outside. I am sitting at home, kids are still sleeping... Yesterday I read again beautiful quote of Virginia Satir: “Life is not the way it is supposed to be. It is the way it is. The way you cope with it is what makes the difference”. It’s worth remembering, isn’t it?...
.
wishing you a wonderful day♡♡♡
——-
„Życie nie toczy się tak, jak powinno, ale jest takie jak jest. Sposób, w jaki sobie z tym radzisz, stanowi całą różnicę." Virginia Satir

Sporo dają do myślenia te słowa, Słychać tu gdzieś spokój buddyzmu, który mówi, żeby przyjmować niczego nie oczekując. Życie czasem współgra z naszymi planami, czasem wcale. Szczęście to nie cel sam w sobie, a sposób w jaki postrzegamy siebie i to, co mamy.

U mnie dziś zimno i mokro. Ziemia tego bardzo potrzebuje. My chyba też, żeby odetchnąć i trochę zwolnić. 
dobrego dnia, Kochani💙
—————-
#flowersoftheday #summerflowers #letniekwiaty #psychologia #inspiracja #summerstory #summerimpressions #wordstolivebyjuly #slowlived #prostota #agnesonthecloud #mundaneaesthetic #aquietlife #aquietlifestyle #beslow #bequiet #liveessential #essentiallife #essentialism #slowandsimpledays #seekthesimple #słowa #summerlight

Obserwuj mnie!

Zapisz się!