Życie w zachwycie.

Ulga braku połączenia.

By
on
22 marca 2019

Ulga braku połączenia.

Wiosna objawia się tym, że na niebie pojawia się więcej samolotów. Mieszkam na północy miasta, kilka kilometrów za nim jest lotnisko i od jakiś dwóch tygodni obserwuję zwiększony ruch na niebie. W górę i w dół, we wszystkich kierunkach planety. Czasem nawet uda się odczytać logo linii lotniczej, tak nisko przelatują. 

Te samoloty są mi bliskie. W każdym z nich był kiedyś kawałek mnie. Kiedy przyjechałam tutaj dawno temu, zadzierałam głowę mocno do góry i bardzo marzyłam, że któryś z nich mnie stąd zabierze. Do innego świata, innego, lepszego życia. W którym będzie zawsze słońce i trochę mniej samotności.

W piątek o szóstej rano kontrkulturowo wychodzę z psem w krótkich spodenkach i płaszczu i pozwalam się zaskoczyć chłodowi marcowego poranka. Na niebie znowu samolot. W górze jego charakterystyczny, głuchy dźwięk. Ktoś właśnie opuszcza to wielkie miasto, może na zawsze, ktoś pewnie przylatuje do domu. 

Wdycham głęboko powietrze, pachnie kwitnącymi drzewami, wracam cicho do środka mojego życia, do pierwszej kawy, krojonego chleba w ciszy. Do siebie. Do nich. Nie marzę  już o żadnej, wielkiej ucieczce. Ratunku i zabitych potworach.

Żaden samolot nie zabierze nas od naszego życia. Księżniczki, rycerze i smoki, to wszystko jest w nas. Gdziekolwiek byśmy nie polecieli, będą zawsze z nami. Można całe życie się spierać i uciekać, można z nimi rosnąć w swojej historii, w końcu zostawić za sobą. Zaglądać do wewnątrz i tam szukać połączenia. Ze sobą i kosmosem.

W sobotę wieczorem siedzimy we czwórkę w restauracji. Ulubione miejsce z włoską kuchnią, przydymione światło, robiona lemoniada i porządne wino podawane w pięknym szkle. Ze mną dyskretny urok nieśmiałej dekadencji naszych czasów: brak telefonu. Z torby wyciągam tylko ciężki aparat, zanim dostaniemy zamówienie, utrwalam kilka smug światła lampy nad stołem i strugi deszczu za oknem. 

Nie masz telefonu? – słyszę pytanie od A. Nie. Wszystko, co najważniejsze jest przy mnie.

Potem słucham. Patrzę w oczy. Przyglądam się. Smakuję. Z mojego talerza, potem podkradam odrobinę spaghetti i jedno gnocchi. Obserwuję potem burzliwą wymianę czekolady na sos truskawkowy. 

Pozwalam się zaskakiwać jakością czasu, w którym istnieje cielesna obecność i mogę prostować znaczenie słów, jeśli nie dotarły do mnie tak, jak zamierzono. 

Czuję zdumiewającą samą siebie ulgę braku połączenia. Braku powiadomień o kolejnych końcach świata, czyichś sukcesach bądź ich braku. Nie chcę, tak bardzo nie chcę tych  wirtualnych, ale jednak ciągle samolotów, które obiecują mi, że mnie zabiorą w lepsze życie, piękne, zmysłowo przefiltrowane, to, które inni, szybsi, już mają. 

Jaki to jest luksus. Nie nadążać. Przez chwilę nie być obecnym w niekończących się zmianach. Nie być na bieżąco. Nic nie wiedzieć. Być ignorantem w bardzo – ważnych –  kwestiach – społecznych – i – technologicznych i nie – wiem – jeszcze – jakich, ale na pewno niezmiernie istotnych. Na żaden temat się nie wypowiadać. Nie czuć się przez chwilę winnym, że nie wszystkim potrzebującym mogę pomóc, że nie uda mi się wszystkich uratować. 

Im więcej połączeń, a w nim nas bez ustanku, tym bardziej niewidoczna wartość tego, co naprzeciwko, do dotknięcia. Tym większa samotność i zagubienie, tym mniejsza ilość namacalnych punktów odniesienia.

Jaka to jest sobotnio – wieczorna rebelia przy sałatce o wdzięcznej nazwie Campagnola: nie widzieć niczego poza czubkiem nosa swojego świata w granicach wyznaczonych przez to, co można poczuć i dotknąć, wszystkimi zmysłami. I tutaj, w tym zasięgu i tylko tym, mieć poczucie sprawczości. Jakiegoś porządku. Sensu własnych działań. 

W świecie, w którym można być wszędzie i być kim się chce, potrzebuję stać boso na ziemi i mieć poczucie korzeni. Połączenia i trwałości. Zdumienia. Przynależności. Wewnętrznej akceptacji, że jestem kompletna. Potrzebuję marzeń na moją miarę i wielkość mojej dłoni.

Jakie to zdumiewające, że dzisiaj trzeba się całkiem wyłączyć od świata, żeby poczuć kompletne połączenie ze swoim życiem. Ze sobą. 

Inaczej mało widać i prawie nic nie słychać.

Wieczorem zostawiam wszystkie światłowody i ich nigdy nie zasypiające światy daleko za sobą. Uchylam okno. Słychać deszcz. Czuć zbliżające się sny. 

Obfitość mikrokosmosu własnego życia bez żadnych wypraw w doskonałe światy.

***

Ściskam wiosennie. xoxo.

TAGS
RELATED POSTS
Aga Krzyżanowska
Wiedeń/ Świdnica

Obserwatorka świata. Matka, żona, filozof. Mocna wiara w bycie przyzwoitym. Koneserka codzienności bez pośpiechu, w której czasem jest zen, a czasem końce świata. Opowiada historie i fotografuje, zatrzymuje na myślenie. Znaki szczególne #nofilter. Witaj, Czytelniku.

Chcesz moją książkę?
Prosto i uważnie na co dzień
Instagram
 • The world has enough sharp edges.

Stay soft, beautiful girl.
E. Byrnes
.
have a soft Wednesday, lovelies💙
.
Świat ma wystarczająco dużo ostrych kantów. 
Bądź łagodna, piękna dziewczyno.
E. Byrnes
.
delikatnej, miękkiej środy, Kochani💙
.
#momentsofmine #liveessential #lookingforbeautyeveryday #essentialism #simplelifestyle #slowliving #poetryoflife #slowdownwithstills #slowdown #simplicity #aquietlifestyle #aquietlife #aquietstyle #becalm #beslow #slowlife #embracetheslowerlife #mindtheminimal #minimalmoods
 • ... On Saturday evening all four of us sat in a restaurant. Our favourite place with Italian cuisine, dimmed light, homemade lemonade and decent wine served in a stylish glass. I chose the discreet charm of bashful decadence of our times: no mobile phone. I let myself be surprised with the quality of time filled with corporeal presence. I can correct the meaning of words if I see they did not produce the intended response in me. 
I feel a surprising relief of disconnection. No notifications of subsequent ends of the world, of somebody’s successes or the absence of them. I don’t want them. I don’t want these virtual planes, which keep promising me they will take me away to a better life - more beautiful, sensually filtered, a life that other people, faster than me, already have. 
What a luxury. To lag behind. For a while, to be absent from the neverending changes. Not to keep in touch. To know nothing. To keep silent about everything. For a while, not to feel guilty that I can't help all those who need it, that I won’t manage to save everybody. In a world where you can be in any place and become who you want to be, I need to stand barefoot on the ground and feel the roots. Feel the connection and permanence. Feel that I belong... What kind of luxury is that nowadays....
.
have a wonderful day lovelies💙🌿
.
... W sobotni wieczór cała nasza czwórka siedziała w restauracji. Nasze ulubione miejsce z kuchnią włoską, przyciemnionym światłem, domową lemoniadą i przyzwoitym winem podawane w stylowym szkle. Wybieram dyskretny urok nieśmiałej dekadencji naszych czasów: żadnego telefonu komórkowego. Pozwoliłam się zaskoczyć jakością czasu wypełnionego cielesną obecnością. Mogłam poprawić znaczenie słów, jeśli czułam, że nie dotarły do mnie tak, jak powinny.
Czuję zaskakującą ulgę w braku połączenia. W braku jakichkolwiek powiadomień o kolejnych, czyichś skońcach świata, o czyichś sukcesach lub ich braku. W świecie, w którym możesz być w dowolnym miejscu i stać się tym, kim chcesz być, muszę stać boso na ziemi i czuć korzenie. Czuć połączenie z naturą i trwałość tego. Czuć, że przynależę... Jaki to luksus dzisiaj...
.
dobrej niedzieli💙
.
#simplelifestyle
 • "Beauty is not long hair, skinny legs , tanned skin or perfect teeth. Believe me. Beauty is the face of who cried and now smiles, beauty is the scar on your knee since you fell when you were a kid, beauty is the circles when love doesn't let you sleep, beauty is the expression on the face when the alarm rings in the morning, it's the melted makeup when you have a shower, it's the laughter when you make a oke you're the only one who can understand, beauty is meeting his gaze and stopping understanding, beauty is your gaze when you see him, it's when you cry for all you paranoias, beauty is the lines marked by time. Beauty is what we feel in the inside which also shows outside us. Beauty is the marks the life leaves on us, all the kicks and the caresses the memories leave us. Beauty is letting yourself live."
(found on tumblr)
.
have a wonderful Friday 🌿💙
.
„Piękno to nie długie włosy, szczupłe nogi, opalona skóra lub doskonałe zęby. Uwierz mi. Piękno to twarz tego, kto płakał, a teraz się uśmiecha, piękno to blizna na kolanie, kiedy upadłeś, kiedy byłeś dzieckiem, piękno to cienie pod oczami, kiedy miłość nie pozwala ci spać, piękno jest wyrazem twarzy, gdy budzik dzwoni rano, jest stopionym makijażem, kiedy jesteś pod prysznicem, to śmiech i świadomość, że jesteś jedynym, który może zrozumieć. Piękno jest spojrzeniem i zatrzymaniem, piękno jest twoim spojrzeniem, kiedy widzisz kochaną osobę, kiedy płaczesz nad wszystkimi swoimi paranojami, piękno jest liniami na twarzy wyznaczonymi przez czas. Piękno jest tym, co czujemy w środku, co również pokazuje nas poza nami, na zewnątrz. Piękno to znaki, które pozostawia nam życie, wszystkie kopnięcia i czułe momenty, dzięki którym mamy wspomnienia.”
(znalezione na tumblr)
.
pięknego dnia, Kochani💙🌿💙
.
#essentialism #simplelifestyle #momentsofmine #liveessential #littlethingmatter #aquietstyle #aquietlife #slowliving #beautifullife #beautyinside #littlethingsmatter #fridaymood #quotesoflife #wordstoliveby #livesimple #bequiet #lookingforbeautyeveryday #minimalmood #slowdownwithstills
 • ...Everything heals. Our body heals. Our heart heals. The mind heals. Wounds heal. Our soul repairs itself. Our happiness is always going to come back. Just be patient. Just be grateful. Just trust the universe...
.
have a good day lovelies 🌿
.
... Wszystko ulega wyzdrowieniu. Nasze ciało. Nasze serce się goi. Nasz umysł. Rany. Nasza dusza naprawia się sama. I nasze szczęście też zawsze wróci. Tylko bądź cierpliwy. Bądź wdzięczny. Po prostu zaufaj wszechświatowi ...
.
dobrej środy, Kochani💙🌿
.
#essentialism #simplelifestyle #liveessential #littlethingmatter #aquietlife #aquietlifestyle #slowliving #slowlived #livesimple #simplicity #labradorlove #aquiethome #embracetheslowerlife #momentsofmine #liveslow #begratefuleveryday .
 • "Live in each season as it passes; breathe the air, drink the drink, taste the fruit, and resign yourself to the influence of the Earth"
H. D. Thoreau
.
have a happy Monday, lovelies🌿
.
„Żyj zgodnie z każdą porą roku, tak, jak trwa. Oddychaj tym powietrzem, pij napoje, smakuj owoce i poddawaj się wpływom Ziemi”
H. D. Thoreau
.
dobrego poniedziałku, Kochani
.
#essentialism #liveessential #littlethingmatter #aquietlife #aquietlifestyle #slowliving #simplicity #mindtheminimal #beslow #seekthesimplicity #mindtheminimal #minimalmood #mondaymood #slowdownwithstills #simplicity #simplelifestyle
 • „Finding yourself it’s not really, how it works. You aren’t a ten dollar - bill in last winter’s coast pocket. You are also not lost. Your true self is right there, buried under cultural conditioning, other people’s opinion and in accurate conclusions you draw as a kid that became your beliefs about who you are. “Finding yourself is actually returning to yourself. An unlearning, an excavation. A remembering who you were before the world got its hands on you”. Emily McDowell
.
have a wonderful Saturday lovelies☀️
.
„Znalezienie siebie nie jest tym, co naprawdę nam się wydaje. . Nie jesteś dziesięciodolarowym rachunkiem w kieszeni kurtki z ostatniej zimy. Nie jesteś też kimś zagubionym. Twoje prawdziwe ja jest właśnie tam, pogrzebane pod kulturowymi uwarunkowaniami, opiniami innych ludzi i wszystkimi wnioskami, które wyciągnęłaś jako dziecko, a które stały się twoją wiarą w to, kim jesteś. „znalezienie siebie” to powrót do siebie. Nauczenie się na nowo, dokopanie się do siebie. Pamiętając, kim byłeś, zanim świat dostał cię w swoje ręce ”.
Emily McDowell
.
pięknej soboty, Kochani☀️
.
#essentialism #liveessential #littlethingmatter #aquietlife #saturdaymood #slowliving #slowlife #aquietlife #aquietlifestyle #embracetheslowerlife #theartofslowliving #momentofmine #livebeautifully #seekthesimplicity #ofsimplethings #simplepleasures #lovelife #slowlived

Śledź mnie!

Zapisz się!