Rozwój Życie w zachwycie.

Z dziecięcą odwagą.

By
on
10 października 2018

Z dziecięcą odwagą.

Ostatni raz tak ciepły październik był wtedy, kiedy młodsza B. miała dwa lata. Teraz też drzewa rozbierają się czule z liści przy każdym poruszeniu wiatru, a ja ciągle jeszcze siedzę na tarasie. Zachłannie wystawiam twarz do słońca, czepiam się chmur i chyba uśmiecham.

Dziś też, jak siedem lat temu, spacerujemy z młodszą B., dziarsko i z przytupem, w koszulkach z krótkim rękawem, tylko zamiast wózka trzymam jej dłoń, z resztkami srebrnych gwiazdek na paznokciach i ogarniam z czoła niesforne, jasne kosmyki.

Ma białe buty z brokatową podeszwą. Słucham jej potoku słów i jak z ekscytacją opowiada, kto w szkole ją wkurzył i że matematyka jest okropnie nudna. Wolałaby śpiewać i tworzyć coś w swoim pokoju. Palce ma potem kolorowe, całe w resztkach farby.

Patrzę na jej twarz i widzę odwagę, którą codziennie daje światu w zamian dostając absolutną wiarę w siebie i swoje dziecięce piękno. Ściskam ją mocniej za rękę ufając, że nigdy, nigdy tej wiary nie straci. 

Odwaga. Ta do wiary w siebie jest chyba najtrudniejsza. Do lojalności wobec własnych smutków i jasnych stron. Do stawania przed lustrem i mówienia, że jest się w porządku i wszystko się ułoży. Do wspierania marzeń i absolutnej wiary w nie. Nawet gdybyśmy byli jedynymi na świecie, którzy tę wiarę wyznają.

Do stania za sobą murem nawet, jeśli nic się nie udaje.

Do wiary, że nawet jeśli jest bardzo źle, to wszystko tutaj ma sens. 

Dla dzieci świat na nowo zaczyna się codziennie rano. Końce świata i zdradzone przyjaźnie rozmywają się w snach. Rano są tylko niepamięcią. Dzieci nie niosą ze sobą plecaków urazy i stosu zardzewiałych słów. Do zachwytu nad światem na huśtawce potrzeba lekkości.

Tych początków świata każdego dnia nagle uczę się od nich, od niej i starszego B.

Kiedy budzę ich rano w pokojach zastaję tylko ufność i życzenie ciepłej herbaty, bo to jest takie miłe i potem jest tak dobrze.

Po miesiącach skrajności, po tygodniach czarnych dziur i nagle potem siedzenia na chmurze, początkiem października, w kompletnej ciszy, piję ciepłą wodę z cytryną i w porannej lekturze zatrzymuję się zaskoczona nad zdaniem:

wszechświat ci sprzyja. 

To wiara dzieci wybiegających rano w świat. To ich entuzjazm i bezkompromisowość marzeń.

To ufność, że jesteśmy sami w sobie wartością. Że można codziennie zacząć od nowa. Że wystarczy się odważyć. Że nie ma zbyt dużych marzeń. Że sami siebie ograniczamy.

Wszechświat nam sprzyja. 

Zapisuję to zdanie na drugi dzień, wielokrotnie, na moich porannych stronach.*

I dzień później, nagle, nie wiedząc czemu, zaglądam ponownie do lektury wielkiego Hilmanna**, ucznia Junga, który pisze: „istniejemy tu i teraz jako jedyne w swoim rodzaju, niepowtarzalne osoby, (…) są rzeczy, którymi musimy się zająć poza rutyną dnia codziennego, i że to właśnie one nadają jej sens i znaczenie; przeczucia, że świat w jakiś sposób chce, żebyśmy tu byli, że jesteśmy odpowiedzialni przed naszym wrodzonym obrazem, jaki w sobie nosimy, wizją, której wypełnienie stanowi nasza osobista biografia.”

Patrzę w lustro i zastanawiam się, czy przychodzi nam kiedykolwiek do głowy bycie wdzięcznym za swoją wyjątkowość, za sam fakt bycia czującą częścią kosmosu?… 

Młodsza B. wie, że to nie matematyka, to radość tworzenia, sztuka, jakkolwiek definiowana, uszczęśliwia jej palce. A Hilmann tyle pisze o dzieciach, on wie, że tam jest pewność i oczywistość naszej wyjątkowości.

***

Wszechświat nam sprzyja. 

Mimo złych snów nie ma się czego bać. Potrzeba tylko odrobinę odwagi, a wychodząc w świat trzeba tylko pamiętać o odgarnianiu  kosmyków z czoła. 

I nie zabierać ze sobą złych myśli w nowy dzień. Jak młodsza B. Z dziecięcą odwagą i ufnością w sprzyjający kosmos.

***

Nagle mam na kartce zapisane marzenia. I wszystkie są do spełnienia. Wszystko do tego mam w sobie.

Zapisuję w zeszycie: jestem odważna i cały wszechświat mi sprzyja.

Jestem jak moje dzieci. Szczęśliwa. Ufna.

***

Ściskam serdecznie.

xoxo

*czytam Julię Cameron i od 12 września piszę co rano swoje trzy strony tzw. strumieniem świadomości.

**James Hilmann, Kod duszy. Niezwykła, niezwykła lektura, która potwierdziła mi tak wiele, z moich nieśmiałych, nocnych myśli…

 

 

 

. 

TAGS

18 października 2018

RELATED POSTS
Aga Krzyżanowska
Wiedeń/ Świdnica

Witaj serdecznie, jestem Aga. Fotografuję i opowiadam o życiu bez pośpiechu i na swoich zasadach. Sprawiam, że ludzie się zatrzymują i przypominają sobie o tym, co jest dla nich najważniejsze.

Chcesz moją książkę?
Prosto i uważnie na co dzień
Instagram
  • Adopt the pace of nature: her secret is patience.
R. W. Emerson .
have a wonderful weekend 🌿
.
#findthemagic #aquietlife #minimalmood #novembermood #connectwithnature #aquietlifestyle #aquietlife #livesimple #liveslow #beslow #bemindful #embracetheslowerlife #photographynature
  • ...a few years ago, I would probably write that November is the sum of all Mondays and I hate this cold and rainy month. But if you give your life a little mindfulness, if you slow down and start looking around, you can see beauty everywhere. Morning fog, dew on the grass my dog ​​loves, or these colors of the sky in the afternoon...
.
have a wonderful day lovelies 🌿🌿🌿
.
.
#findthemagic #aquietlife #minimalmood #novembermood #connectwithnature #inspiredbynature_ #inspired #slowdown #lookingforzen #aquietlife #embracetheslowerlife #bequiet #thelittlethingsmattermost
  • And November goes 
With the last red berries 
And the first white snows. 
With night coming early' 
And dawn coming late 
And ice in the bucket 
And frost by the gate. 
The fires burn 
And the kettle sing 
And earth sinks to rest
 Until next Spring. 
Clyde Watson
.
have a wonderful Saturday 🌿🌿🌿
.
#findthemagic #aquietlife #connectwithnature #autumnmood #embracetheslowerlife #novembermood #aquietlifestyle #mindtheminimal #minimalmood
  • Eat better. Run more. Squat more. Sleep earlier. Wake up earlier. Make a good breakfast. Drink water. Eat fruits. Read books. Adventure. Talk less. Listen more. Feel deeper. Love better. Open your eyes. Experience life. Be happy.
(found on Tumblr)
.
have a lovely day🌿🌿🌿
.
#findthemagic #aquietlife #connectwithnature #autumnmood #naturebeautiful #aquietlifestyle #slowdownwithstills #slowdown #embracetheslowerlife #instaflowers
  • ...everything has beauty... just look around...
.
happy new week lovelies🌿.
.
#findthemagic #aquietlife #connectwithnature #autumnmood #naturebeautiful #everythinghasbeauty #lookingforzen #aquietlifestyle #aquietstyle #slowdown #bepresent #bemindful #feeltheflow #mindtheminimal #minimalmood #liveessential
  • ...the earth laughs in flowers...
R. W. Emerson
.
...and I am laughing too seeing this yesterday🌿
.
have a wonderful Sunday lovelies🌟🌟🌟
.
#aquietlife #findthemagic #autumnflowers #autumnmood #octobermood #aquietlifestyle #naturebeautiful #flowerphotography #bequiet #beautyiseverywhere #slowdown #connectwithnature

Śledź mnie!

Zapisz się!