Relacje małe i duże Rozwój

Krótki traktat o miłości.

By on 17 stycznia 2018

Krótki traktat o miłości.

Zima sprzyja mi intensywniejszemu myśleniu niż zwykle. Siedzę w domu w szarości, ratuję się paląc świeczki, hygge musi w końcu zadziałać, setki Duńczyków nie mogą się mylić. Patrzę na śniego – deszcze za oknem i wciągam powietrze do płuc mocniej niż latem. Rano wychodzę wcześnie, dzień niby dłuższy, a ciągle ciemno i gubię się we mgle.

Zatrzymuje mnie powtarzalność. Na chwilę zasmuca. Cykliczność pór roku, szczególnie o tej porze. Wyrzucane w styczniu stare kalendarze, pssst, iskierka zgasła, na ścianie zawieszane nowe.

B&B, w porozumieniu z resztą ferajny z osiedla, zażyczyli sobie jakiś czas temu, żeby kategorycznie nie odprowadzać ich do szkoły, bo to obciach. Przychodzić i odbierać też nie, w końcu są już prawie dorośli i szkoła jest za rogiem. Więc symbolicznie odeszło mi jedno maleńkie uzasadnienie życiowo – matczynej użyteczności.

Starszy B. ma już fazę chodzenia w domu w czapce i zajmowania łazienki na pół godziny celem zrobienia z niej sauny. Moja pajęczyna robi się lżejsza. Młodsza wyedukowana przez Red Lipstick Monster dyskutuje ze mną na temat konturowania, czym wprawia mnie w osłupienie.  Następna zerwana niteczka pajęczyny. Codziennie coś się rozwija i znika, delikatnie, niezauważalnie. Nagle siedzę sama w pokoju, a jeszcze niedawno byłam tu z nimi codziennie.

Kiedy wieczorem wszystko ucicha, a ja jestem po dziesięciu pożegnaniach i uściskach na dobranoc, znika moja rodzicielska wielkość. Staję się nagle maleńką częścią kosmosu, niewidoczną jak kropelka powietrza, w której codzienne zmagania nabierają innego wymiaru. Stan posiadania, codzienny pośpiech, zapisane drobnym drukiem cele, ilość rzeczy albo ich brak. Zmartwienia, których powodem są inni ludzie, dyskusje, żal, wybory, potknięcia i strach.

I przez chwilę ta świadomość mnie przerasta i gubię wszystkie sensy. Bo przecież jakie one mają znaczenie i jakie w ogóle ja mam znaczenie wobec prędkości światła i nieskończonej ilości gwiazd? Jestem jakąś nanosekundą istnienia, jak miliardy innych, na mgnienie.

Na chwilę krótszą niż oddech staję się bezradna i nie umiem się zdefiniować. A potem w ciszy słyszę nagle dłuższe westchnięcie przez sen starszego B.

I nagle wiem.

Na samym końcu, kiedy najbardziej zaczynam się bać, jest zawsze miłość. Która wszystko uzasadnia. Kiedy świat jest czasem za duży, wybory nie okazały się słuszne i wątpliwości mają się świetnie, zawsze cicho i spokojnie czeka ona, banalnie. Żeby wszystko rozwiać i skupić na nowo.

Kiedy przez chwilę nic nie ma sensu, wystarczy szybko wrócić do domu. Mocno się przytulić, posłuchać znajomych głosów. Zastanowić jeszcze raz nad kolejnymi wyborami. I jasne staje się, co naprawdę jest ważne. I to takie uwalniające, że zawsze istnieje to jedno uzasadnienie.

Ludzie, za którymi tęsknisz. Mali albo duzi. Zawsze jest ktoś. Ktoś, kto czeka. W pędzie, w tłumie, w świecie, który nie znosi porażek, te kilka głosek staje się przestrzenią, gdzie można być sobą bez zastrzeżeń i wątpliwości. Ten sens nigdy nie znika.

Zimową porą, kiedy pobrzmiewa kolejny zamknięty rok i pytam się cichutko, ile jeszcze mi się zdarzy, przychodzę do domu, w którym jest tylko teraźniejszość. Otwarte ramiona i nagle wszystko za oknem nie ma znaczenia. Stan posiadania, codzienny pośpiech, zapisane drobnym drukiem cele, ilość rzeczy albo ich brak. Zmartwienia, których powodem są inni ludzie, dyskusje, żal, potknięcia. Nagle nie mają znaczenia obce słowa i oczekiwania.

Wtedy staje się jasne, że muszę jak najwiecej z tego zapamiętać. Że chodzi tylko o to, że mam zawsze sens w oparciu o ten krótki wyraz. Kiedy wszystko inne zawodzi. Dzięki temu rosnę i stawiam się do pionu, kiedy się pogubię zbyt wierząc, że ważne jest to, co można kupić, osiągnąć albo gdzieś ciągle szybko biec. Kiedy życie nagle jest za duże i wiem, że istnieje niezmienność rzeczy.

Kiedy przez chwilę nic nie ma sensu, wystarczy wrócić do domu.

A potem późną nocą słuchać głębokich oddechów.

I równać swój.

.

Ściskam jedząc suszone pomidory. Zimą to jedyna radość dla pomidoromaniaków.

Buziak.

TAGS
RELATED POSTS
 • Czytam i tak sobie smarkam. Postawiłam na stole obok łańcucki nowy browarny twór DIMI3RI. Zbyt późno przeczytałam, że on ma aż 11% alkoholu. A u mnie to zmiękcza oczy. I czytam Twój świeżutki wpis i ryczę bo mam nagle kombo do ryczenia.
  O miłości mogłabym dużo. Ma tyle odsłon cudownych i niecudownych. Jest taka … przewrotna i słodka zarazem.
  Powiadają, że miłość to chemia. Dla mnie to komplement dla miłości … Krecik o mało nie umarł przez chemię. Można więc umrzeć z miłości. Jak u Rojka. Artura.
  Wzruszona ja …
  Przytulam …

  • Tak, można umrzeć z miłości, też tak myślę… ale najgorzej jest, jak ona znika:/ już nie chce.. i tak się czasem zdarza.

   Przytulam Cię mocno. Płacz jest dobry. Pięknego weekendu:)

   • Masz rację. Jak znika jest najgorzej i najstraszniej. A kiedy jeszcze budzimy się i nagle widzimy, że my sami ją wyprosiliśmy i sobie zwyczajnie … poszła? Zostaje pustka, a jej natura nie lubi. Wypełniamy ją smutkiem, rozgoryczeniem, nienawiścią … Czasem innym człowiekiem. I jego krzywdzimy. Trudny to temat i nie ma końca. Pięknego poniedziałku Aga, bo już widać koniec tego weekendu 🙂

 • Aga, a mogłabyś już i teraz tę książę napisać? Bo ja chcę więcej Ciebie! <3

  • O kurka, Olga, że w sensie serio? Ja się czaję z tym, jak stary czajnik. Bo co ja umiem: tylko o życiu trochę pisać…
   Ściskam ciepło!

   • Szanuję slow life, ale czajnikowania się i slow pisania książki – nie! Do roboty! I weź nie pier…ekhm nicz! Ściskam i podduszam <3

   • 😉 dobra, naprawdę muszę się ogarnąć. Ściskam też, mocno:* i dziękuję serdecznie:)))

 • Aga, jak pięknie napisane! <3 Nie pracuje dziś, bawię się z maluchem i trochę mi myśl ucieka. A to przecież potrwa krótką chwilę, jak mgnienie…

  • Dziękuję serdecznie, Marta;) tak, to tylko chwilka i bardzo trzeba o nią dbać… pięknego weekendu:))

 • Dzieci im starsze tym więcej będą budowały przestrzeni, do której nie dadzą ci wstępu. Ale póki jest to możliwe, póki istnieje wspólny dom, to trzeba korzystać, po prostu być, bo to tylko chwila…
  Jak zwykle pięknie piszesz, trafiasz w chwilę, a moje komentowanie w tym wszystkim wydaje się takie chropowate…. A o napisaniu książki naprawdę mogłabyś poważnie pomyśleć. Materiał już masz.

  • Twoje komentarze są zawsze wyjątkowe i celne, Dawid:) dajesz mi nimi dużo do myślenia i dziękuję Ci za każde Twoje słowo.

   Masz rację, trzeba korzystać uważnie z czasu, który jest.

   Dziękuję Ci tak serdecznie za ostatnie zdania:)) pięknego weekendu!

 • Cudnie pleciesz pajęczynę ze słów. Jestem tu od niedawna (aż nie mogę uwierzyć), a już czuję się złapana.

  • Serdecznie dziękuję za taki piękny komentarz:)) ogromnie mi miło. Pięknej soboty!

 • Zacisze Lenki

  Twoje słowa chwytają za serce i chce się czytać więcej. Tak pięknie napisane, że prawie nie przystoi komentować, koniecznie napisz książkę.

  • Dziękuję serdecznie za takie piękne słowa, czuje się wzruszona:)) pięknej soboty!

 • Joanna Miałszygrosz

  Oj Sis, pięknie. Wzruszyłam się, zresztą jak zawsze kiedy jestem tu u Ciebie. Pisz kochana, tak cudownie Ci to wychodzi. Niby tylko słowa, a jesteś w nich cała Ty – love you💕

 • Pięknie to napisałaś. Jak zwykle 🙂 Dawno mnie tutaj nie było a to duży błąd, bo zawsze Twoje teksty uspokajają, dają do myślenia, ale i dają radę. Świetną radę. Masz racje dom, miłość to jest to co pomaga gdy człowiekowi ciężko.

 • Czerpię od Ciebie rodzicielską wiedzę na przyszłość 🙂 Dzięki! 😀

 • Pięknie to napisałaś.
  I dałaś do myślenia. Moje dzieciaki młodsze, ale tak, z każdą umiejętnością, każdym osiągnięciem i przejawem samodzielności, zaraz za wielką dumą czai się maleńkie ukłucie, delikatny ból następnej zrywanej niteczki. Dlatego trzeba wdychać teraźniejszość pełną piersią:)
  Pozdrawiam!

Aga Krzyżanowska
Wiedeń/ Świdnica

Pisarka z szafy. Zero orientacji w terenie, w kuchni podobnie. Wysoka wrażliwość i mocna wiara w sens bycia przyzwoitym. W dużej torbie wiele małych rzeczy i aparat. Wielbicielka codzienności bez pośpiechu. Znaki szczególne #nofilter. Witaj, Czytelniku.