Życie w zachwycie.

Nie masz obowiązku być takim jak wczoraj.

By
on
19 grudnia 2017

Nie masz obowiązku być takim jak wczoraj.

Jest takie miejsce nad rzeką, które lubię wyjątkowo. Wiele lat temu mieszkaliśmy tam, kiedy B&B byli jeszcze w kosmosie, a lipcowe imprezy na trawie kończyły się beztrosko o świcie. 

Teraz przyjeżdżamy tam latem z dziećmi, oni skaczą z pomostu, a ja mrużąc oczy zamykam kolejny, słodki rok życia mocno w pamięci.

Wczoraj pojechałam tam sama, potrzebne są mi długie chwile samotności, kiedy przerasta mnie miejska codzienność i w jej pośpiechu nagle umyka mi to, co najważniejsze.

Bycie dorosłym to taka książka, w której najczęściej powtarzają się dynamiczne słowa nie znoszące sprzeciwu. Muszę, powinienem, trzeba. Które są często naszym własnym wyborem.

Projektujemy sobie tempo życia, jego sposób, status i im więcej tych muszę i powinności, tym mniej słychać, czego naprawdę nam potrzeba, czasem nawet kim jesteśmy. A punktem odniesienia do tego często wcale nie jesteśmy my sami.

Kim jesteś, zanim świat powiedział ci, kim powinieneś być? 

To zdanie Charlesa Bukowskiego zawsze mnie zatrzymuje, przynosi smuteczek i chociaż zaglądanie w przeszłość to nie jest dobry pomysł, widzę ilu wyborów dokonałam licząc się bardziej ze światem na zewnątrz niż ze sobą samą.

Jesteśmy od dzieciństwa projektowani na życie, w którym empatia łączy się z drugim człowiekiem, nigdy z nami. Nie uczy się nas empatii do siebie, która bezbłędnie wyczuwa, kiedy ktoś przekracza nasze granice albo kiedy pewnymi decyzjami krzywdzimy siebie samych. Tej empatii, dzięki której można sobie bez wyrzutów sumienia czasem coś odpuścić i nie rozpatrywać latami, że wtedy się nie dało rady.

I chociaż jedynym, co się odbywa jest uważne życie tu i teraz, czułe wyłapywanie esencjalności chwil, to dobrze czasem z nadzieją spojrzeć w przyszłość. Co pewnie wielu z nas robi, bo zamykamy kolejny rok i zbieramy własną listę życzeń.

Nie mamy obowiązku być takimi, jak wczoraj. 

Co oznacza, że nie jesteśmy przypisani do własnej przeszłości, decyzji, może czasem smutnych historii, może tych, które nigdy nie powinny się były wydarzyć. 

Nie mamy obowiązku myśleć o sobie tak, jak jeszcze wczoraj wieczorem. Że się nie uda, że ktoś za nas pisze nas scenariusz i że nie mamy pomysłu na własne życie i nie mamy wcale wielkich marzeń, które zaprowadzą nas do sukcesu.

Czterdzieści procent naszych wyborów ma charakter nieświadomy. Wielu z nich dokonujemy, bo tak wypada. Znajomości, poświęcony komuś czas, ilość obowiązków. Czasami jest tak, że kurczowo trzymamy się siebie, zaprojektowanych na potrzeby innych.

Nie mamy obowiązku być takimi jak wczoraj.

I to jest takie uwalniające, że o świcie, każdego kolejnego dnia możemy poczuć empatię do nas samych i być dla siebie, przede wszystkim i najpierw dla siebie, lepszym. I zastanowić się ile muszę dotyczy nas samych, a ile jest podyktowane w oparciu o innych i bo tak wypada.

Codziennie rano możemy powiedzieć sobie, że jesteśmy w porządku tacy, jacy jesteśmy, że jesteśmy wystarczający.

Codziennie rano możemy spróbować zrobić pierwszy krok w kierunku czegoś, co jest dla nas ważne, a na co do dziś nie mieliśmy odwagi.

Codziennie możemy pójść do pracy inną drogą, wyznaczoną przez nas, nie standardy.

Codziennie mamy szansę na powiedzenie nie i wyznaczenie granic, poza którymi nie czujemy się już dobrze. Możemy przestać popełniać te same błędy

Każdego dnia możemy nabrać dla siebie szacunku i zacząć żyć po swojemu.

Każdego dnia możemy zacząć kochać  bez zastrzeżeń, pozwolić innym, żeby tak kochali nas.

Kogoś przeprosić, za coś podziękować, zacząć być wdzięcznym.

Poświęcić komuś więcej czasu. Poświęcić więcej czasu sobie.

Zadbać o jakość swojego życia.

I pod koniec roku zadać sobie pytanie, co jest dla nas najbardziej ważne i z całej siły tego pilnować.

***

Jesteśmy tutaj naprawdę na chwilę. Ale to zawsze, zawsze jest nasza chwila.

Pięknych Świąt. Bez pośpiechu, bez komplikacji. Esencjonalnych.

Ściskam spod choinki.

Buziak.

TAGS
RELATED POSTS
Aga Krzyżanowska
Wiedeń/ Świdnica

Obserwatorka świata. Matka, żona, filozof. Mocna wiara w bycie przyzwoitym. Koneserka codzienności bez pośpiechu, w której czasem jest zen, a czasem końce świata. Opowiada historie i fotografuje, zatrzymuje na myślenie. Znaki szczególne #nofilter. Witaj, Czytelniku.

Chcesz moją książkę?
Prosto i uważnie na co dzień
Instagram
 • So, sooo beautiful words:

Do not ask your children to strive for extraordinary lives. Such striving may seem admirable, but it is the way of foolishness. Help them instead to find the wonder and the marvel of an ordinary life. Show them the joy of tasting tomatoes, apples and pears. Show them how to cry when pets and people die. Show them the infinite pleasure in the touch of a hand. 
And make the ordinary come alive for them. The extraordinary will take care of itself. William Martin
.
have a wonderful Friday, lovely people💙
.
Nie ucz swoich dzieci, aby starały się mieć niezwykłe życie. Takie dążenie może wydawać się godne podziwu, ale to zwykła głupota. 
Pomóż im znaleźć cud i niezwykłość w codzienności. Pokaż im, jak smakują pomidory, jabłka i gruszki. Pokaż, jak płakać, gdy umierają zwierzęta i ludzie. Pokaż im nieskończoną przyjemność w dotyku ręki i spraw, aby zwyczajność ożyła dla nich. 
Niezwykłość zadba o siebie sama.

William Martin
.
dobrego dnia, moi piękni ludzie💙
——-
#seekthesimple #essentialism #slowliving_create #liveessential #aquietlife #aquietlifestyle #make_more_magic #childrenslife #aquietlife #beessential #slowlived_explore #beslow #myquietbeauty #bequiet #senseoflife #familylifestyle #closetonature #simplifylife #mymagicalmorning #magicalmomentsdaily #storyofmyeverydaylife #beautyofthemundane #mundaneaesthetic
 • ... the truth so many people seem to miss is that happiness doesn’t start with a great relationships, or job, or amount of things or possession. It starts with our thoughts and what we see and tell ourselves everyday... Wishing you a wonderful day 💙
.
... prawda, której tak wielu ludziom brakuje, jest taka, że ​​szczęście nie zaczyna się od wielkich związków, pracy lub ilości rzeczy albo stanu posiadania. Zaczyna się od naszych myśli i tego, co widzimy i mówimy sobie codziennie ...
.
dobrego dnia, Kochani💙
———
#seekthesimple #essentialism #slowliving_create #liveessential #aquietlife #bessential #aquietlife #aquietlifestyle #aquietstyle #morningmoods #lookingforhappiness #make_more_magic #slowlifestyle #bequiet #beslow #seekthebeautyinlife #embracetheslowerlife #agnesonthecloud #slowlived_explore #slowlived #mymagicalmorning #lookingforzen #liveslowly
 • ... to see the mundane as the most beautiful thing we have. a cup of coffee in the morning while your kids are still sleeping. singing birds, a ray of sunshine, making breakfast for somebody... a beautiful chair waiting for somebody in a little restaurant. I love to look around and wonder, every day😊
.
have a wonderful day, lovelies🌿☀️
——
widzieć codzienność jako najpiękniejszą rzecz, jaką mamy. filiżanka kawy rano, podczas gdy dzieci jeszcze śpią. śpiew ptaków, trochę słońca za oknem, robienie dla kogoś śniadania... piękne krzesło czekające na kogoś w małej restauracji. 
Uwielbiam się rozglądać i zachwycać😊
.
dobrego dnia, Kochani🌿💙
————-
#seekthesimple #essentialism #slowliving_create #liveessential #aquietlife #aquietlifestyle #aquietstyle #beessential #slowlived_explore #slowlivingforlife #mindfulbeauty #simplicityparenting #beslow #becalm #littlethingsmatter #embracetheslowerlife #agnesonthecloud
 • ...when you just look around everything is pretty amazing...
.
have a wonderful Sunday lovelies💙
.
tyle piękna wokół, kiedy się tylko rozejrzymy...
.
pięknej niedzieli, Kochani💙
——
#sundayvibes #aquietlife #aquietlifestyle #liveessential #beessential #seekthesimple #essentialism #slowliving_create #make_more_magic #livequiet #bequiet #goodmorningvibes #sundaymornings #lazyhours #lazyhours #embracetheslowerlife #livequiet #slowlived #springmoodboard #simplifylife #liveaquietlife #fieldoflight
 • We are not here to fit in, be well balanced, or provide examples for others. We are here to be eccentric, different, perhaps strange, perhaps merely to add our small piece, our little clunky, chunky selves, to the great mosaic of being. As the gods intended, we are here to become more and more ourselves.
James Hollis
.
Wishing you a beautiful Saturday🌿💙
.
——
... Nie jesteśmy tu po to, by się dopasować, być zrównoważonym ani dostarczać przykładów innym. Jesteśmy tu po to, by być ekscentrycznym, innym, być może dziwnym, być może tylko po to, by dodać nasz mały kawałek, nasze małe niezgrabne, kanciaste „ja” do wielkiej mozaiki bytu. Jak zamierzali bogowie, jesteśmy tutaj, aby stawać się coraz bardziej sobą.

James Hollis

dobrej soboty, piękni ludzie🌿💙
———
#lifebeyondordinary #noordinarylife #slowlived #allthingsofbeauty #liveessential #essentialism #beessential #seekthesimple #aquietlife #aquietlifestyle #aquietstyle #make_more_magic #seekthebeautyinlife #saturdaylife #lazyhours #beslow #embracetheslowerlife #littlethingsmatter #slowliving_create #slowlivingforlife #thegentlemanifesto #ofquietmoments
 • Be kind.
Be quiet.
Be grateful.
.
sometimes so little is needed to see a lot
.
have a wonderful day 💙
.
bądź dobry. bądź cicho. bądź wdzięczny.
.
czasem tylko tyle potrzeba, by wiele zobaczyć.
.
dobrego dnia! 💙
———
#aquietstyle_shadow #simplifylife #seekthesimple #seekthebeautyinlife #smallmoments #bequiet #essentialism #liveessential #aquietlife #aquietlifestyle #aquietstyle_light #make_more_magic #seekthesimple #thegentlemanifesto #ofquietmoments #thewonderinlight #stillwithsories #slowliving_create #embracetheslowerlife #littlethingsmatter #allthingsofbeauty #lifebeyondordinary #noordinarylife #slowlived #slowlightcollective

Śledź mnie!

Zapisz się!