Życie w zachwycie.

Nie masz obowiązku być takim jak wczoraj.

By
on
19 grudnia 2017

Nie masz obowiązku być takim jak wczoraj.

Jest takie miejsce nad rzeką, które lubię wyjątkowo. Wiele lat temu mieszkaliśmy tam, kiedy B&B byli jeszcze w kosmosie, a lipcowe imprezy na trawie kończyły się beztrosko o świcie. 

Teraz przyjeżdżamy tam latem z dziećmi, oni skaczą z pomostu, a ja mrużąc oczy zamykam kolejny, słodki rok życia mocno w pamięci.

Wczoraj pojechałam tam sama, potrzebne są mi długie chwile samotności, kiedy przerasta mnie miejska codzienność i w jej pośpiechu nagle umyka mi to, co najważniejsze.

Bycie dorosłym to taka książka, w której najczęściej powtarzają się dynamiczne słowa nie znoszące sprzeciwu. Muszę, powinienem, trzeba. Które są często naszym własnym wyborem.

Projektujemy sobie tempo życia, jego sposób, status i im więcej tych muszę i powinności, tym mniej słychać, czego naprawdę nam potrzeba, czasem nawet kim jesteśmy. A punktem odniesienia do tego często wcale nie jesteśmy my sami.

Kim jesteś, zanim świat powiedział ci, kim powinieneś być? 

To zdanie Charlesa Bukowskiego zawsze mnie zatrzymuje, przynosi smuteczek i chociaż zaglądanie w przeszłość to nie jest dobry pomysł, widzę ilu wyborów dokonałam licząc się bardziej ze światem na zewnątrz niż ze sobą samą.

Jesteśmy od dzieciństwa projektowani na życie, w którym empatia łączy się z drugim człowiekiem, nigdy z nami. Nie uczy się nas empatii do siebie, która bezbłędnie wyczuwa, kiedy ktoś przekracza nasze granice albo kiedy pewnymi decyzjami krzywdzimy siebie samych. Tej empatii, dzięki której można sobie bez wyrzutów sumienia czasem coś odpuścić i nie rozpatrywać latami, że wtedy się nie dało rady.

I chociaż jedynym, co się odbywa jest uważne życie tu i teraz, czułe wyłapywanie esencjalności chwil, to dobrze czasem z nadzieją spojrzeć w przyszłość. Co pewnie wielu z nas robi, bo zamykamy kolejny rok i zbieramy własną listę życzeń.

Nie mamy obowiązku być takimi, jak wczoraj. 

Co oznacza, że nie jesteśmy przypisani do własnej przeszłości, decyzji, może czasem smutnych historii, może tych, które nigdy nie powinny się były wydarzyć. 

Nie mamy obowiązku myśleć o sobie tak, jak jeszcze wczoraj wieczorem. Że się nie uda, że ktoś za nas pisze nas scenariusz i że nie mamy pomysłu na własne życie i nie mamy wcale wielkich marzeń, które zaprowadzą nas do sukcesu.

Czterdzieści procent naszych wyborów ma charakter nieświadomy. Wielu z nich dokonujemy, bo tak wypada. Znajomości, poświęcony komuś czas, ilość obowiązków. Czasami jest tak, że kurczowo trzymamy się siebie, zaprojektowanych na potrzeby innych.

Nie mamy obowiązku być takimi jak wczoraj.

I to jest takie uwalniające, że o świcie, każdego kolejnego dnia możemy poczuć empatię do nas samych i być dla siebie, przede wszystkim i najpierw dla siebie, lepszym. I zastanowić się ile muszę dotyczy nas samych, a ile jest podyktowane w oparciu o innych i bo tak wypada.

Codziennie rano możemy powiedzieć sobie, że jesteśmy w porządku tacy, jacy jesteśmy, że jesteśmy wystarczający.

Codziennie rano możemy spróbować zrobić pierwszy krok w kierunku czegoś, co jest dla nas ważne, a na co do dziś nie mieliśmy odwagi.

Codziennie możemy pójść do pracy inną drogą, wyznaczoną przez nas, nie standardy.

Codziennie mamy szansę na powiedzenie nie i wyznaczenie granic, poza którymi nie czujemy się już dobrze. Możemy przestać popełniać te same błędy

Każdego dnia możemy nabrać dla siebie szacunku i zacząć żyć po swojemu.

Każdego dnia możemy zacząć kochać  bez zastrzeżeń, pozwolić innym, żeby tak kochali nas.

Kogoś przeprosić, za coś podziękować, zacząć być wdzięcznym.

Poświęcić komuś więcej czasu. Poświęcić więcej czasu sobie.

Zadbać o jakość swojego życia.

I pod koniec roku zadać sobie pytanie, co jest dla nas najbardziej ważne i z całej siły tego pilnować.

***

Jesteśmy tutaj naprawdę na chwilę. Ale to zawsze, zawsze jest nasza chwila.

Pięknych Świąt. Bez pośpiechu, bez komplikacji. Esencjonalnych.

Ściskam spod choinki.

Buziak.

TAGS
RELATED POSTS
Aga Krzyżanowska
Wiedeń/ Świdnica

Pisarka z szafy. Zero orientacji w terenie. Mocna wiara w bycie przyzwoitym. Koneserka codzienności bez pośpiechu. Notuje i fotografuje, znaki szczególne #nofilter. Witaj, Czytelniku.

Chcesz moją książkę?
Prosto i uważnie na co dzień
Instagram
  • A little walk with my dog today and I saw these little beauties. .
I think there is important to contemplate the beauty of the earth. Because you can always find reserves of strength that will endure as long as life lasts. There is something infinitely healing in the repeated refrains of nature - the assurance that dawn comes after night, sun after moon, spring after winter.
.
Have a wonderful Saturday 🌿🌿🌿
.
Mały spacer z moim psem dzisiaj i takie piękności na łące... Myślę, że to takie potrzebne, żeby kontemplować piękno ziemi. Tam zawsze można znaleźć rezerwy siły, które przetrwają tak długo, jak długo będzie trwało życie. W powtarzających się cyklach natury jest coś nieskończenie uzdrawiającego - pewność, że świt nadejdzie po nocy, słońce po księżycu i wiosna po zimie.
.
pięknej soboty, Kochani🌿🌿🌿
.
#seethebeauty #essentialism #liveessential #aquietlife #minimalmood #saturdaymood #aquietlifestyle #beautifulearth #slowdown #livemindfully #bequiet #thereisabeautyeverywhere #wintermood #mindtheminimal
  • Good morning,

to work on yourself is the best thing you can do. Accept that you are not perfect, but you are enough.And then start working on everything that destroys you. Your insecurities, your ego, your dark thoughts. Try to say nothing negative about people. See what happens to your life. 
Joy, compassion, connection. Magic. Beautiful life.
.
Have a wonderful day lovelies🌿
.
Dzień dobry,

Dzień dobry,

pracować nad sobą to najlepsza rzecz, jaką można zrobić. Zaakceptować, że nie jesteśmy doskonali, ale wspaniale wystarczający. A potem można pracować nad wszystkim, co nam nie służy. Nasza niepewność, ego, nasze mroczne myśli. Starać się nie mówić nic negatywnego o ludziach. Zaskakujące, co dzieje się potem z naszym życiem.

Pojawia się radość, współodczuwanie, połączenie z innymi. Magia. Życie. Takie piękne. .
dobrego dnia🌿💙
.
#seethebeauty #essentialism #liveessential #aquietlife #minimalmood #aquietlifestyle #slowdown #littlethingsmatter #embracetheslowerlife #lifeisbeautiful #livequiet #beslow
  • Good morning,
we have to realize that our lives could be gone in a moment. There are no guarantees that we will be here at this time next year. Learn to live each day to the fullest. Don't complain. Don't focus on what's wrong. Write letters. Take care of your enthusiasm. Have no expectations. Be grateful for the opportunity to experience each day.
.
Have a wonderful Tuesday 🌿🌞
.
Dzień dobry,
dobrze zdać sobie sprawę, że nasze życie może zniknąć za chwilę. Nie ma gwarancji, że będziemy tu w tym czasie w przyszłym roku. Nauczmy się żyć każdego dnia w pełni. Nie narzekać. Nie skupiać się na tym, co jest złe. Piszmy listy. Pielęgnujemy swój entuzjazm. Pozbądźmy się oczekiwań. Bądźmy wdzięczni za możliwość przeżywania każdego dnia.
.
Dobrego wtorku🌿💙
.
#seethebeauty #essentialism #liveessential #aquietlife #minimalmood #aquietlifestyle #simplicity #livesimple #springmood #beslow #slowdown#embracethequiet
  • Good morning,
there is an Indian proverb that says that everyone is a house with four rooms, a physical, a mental, an emotional, and a spiritual. Most of us tend to live in one room most of the time but unless we go into every room every day, even if only to keep it aired, we are not a complete person. .
Dzień dobry,
istnieje indiańskie przysłowie albo raczej przypowieść, która mówi, że każdy jest domem z czterema pokojami: fizycznym, mentalnym, emocjonalnym i duchowym. Większość z nas zazwyczaj mieszka w jednym pokoju przez większość czasu, ale jeśli nie wejdziemy do każdego pokoju każdego dnia, nawet jeśli chcemy go tylko przewietrzyć, nie jesteśmy kompletną osobą.
.
Pięknej niedzieli🌿
.
#seethebeauty #essentialism #liveessential #aquietlife #simplicity #aquietlifestyle #minimalmood #sundaymood #slowdown #embracetheslowerlife #littlethingsmatter #lovelife #bequiet #livemindfully
  • I read (I don’t remember where) that light is always stronger than darkness. If darkness gets into a room full of light, the room will remain bright. If there is a bit of light in the dark place, the darkness will disappear. There is always a new day. There is always a little bit of light, a sunlight in the morning, a smile of a child, a cup of coffee, a silence full of understanding...
.
have a peaceful evening ⭐️
.
Czytałam gdzieś, że światło jest zawsze silniejsze od ciemności. Jeśli do pokoju pełnego światła dostanie się ciemność, pokój i tak pozostanie jasny. Jeśli w ciemności pojawi się odrobina światła, ciemność zniknie. Niezależnie od kłopotów zawsze jest nowy dzień. Świt, który przynosić czystość myśli i nadzieję. Filiżanka kawy w ciszy, uśmiech dziecka, spokój wczesnego poranka. 
Dobrego wieczoru⭐️
.
#seethebeauty #essentialism #liveessential #aquietlife #aquietlifestyle #prettycityvienna #eveningwalk #bequiet #slowdown #simplicity #embracetheslowerlife #citywalk #essentialliving
  • It is our own mental attitude which makes the world what it is for us. Our thoughts make things beautiful, our thoughts make things ugly. The whole world is in our own minds. What do you think when you get out of your bed? What is in your head now? Things to do? Worries? sometimes it is enough to look around to see how much we have. a little bit of gratitude changes a lot in our everday life. Learn to see things in the proper light.
.
have a wonderful day🌿
.
Coraz bardziej przekonuję się, że nasza rzeczywistość jest taka, jak nasze myśli. Nasze nastawienie determinuje wszystko. Można widzieć świat zawsze odrobinę pięknym, zawsze złym. Pytanie, czy martwienie się i czarnomyślenie coś zmieni?... Zwracam ostatnio uwagę na to, czym zajmuję głowę, jak wstanę z łóżka. To ma znaczenie:) Jeśli nakarmię się zapachem i miłością dzieci, tym, ile jednak mam, inaczej wchodzę w dzień. .
zatem pięknej środy💙
.
#seethebeauty #essentialism #liveessential #aquietlife #bemindful #beautifulnature #sigmaartlens #aquietlifestyle #gratitude #simplelife #simplicity #minimalmood

Śledź mnie!

Zapisz się!