Relacje małe i duże Rozwój

Malutkie życzenie na święta. I na cały rok.

By
on
12 grudnia 2017

Malutkie życzenie na święta. I na cały rok

Ja wiem, że zbliżają się święta i najbardziej jesteśmy zajęci sprzątaniem, czyli wyciąganiem wszystkiego z szafek i wkładaniem tego na nowo oraz gorączkowym poszukaniem świątecznych prezentów dla naszych bliskich. I pewnie jeszcze troszkę pieczeniem i gotowaniem i to ta ostania czynność skłoniła mnie do pewnych przemyśleń i sformułowania dzisiaj swojego malutkiego życzenia na święta. I na cały rok.

W niedzielę wieczorem odbył się finał MasterChefa. Telewizję oglądam rzadko, ale do programow kulinarnych lgnę jak mucha do miodu i studiuję niczym najbardziej wciągający serial Netflixa. Zapewne dlatego, że jakość i umiejętności prezentowane przez uczestników stanowią cudownie odwrotną proporcję do moich umiejętności kulinarnych.

Ja i młodsza B. skupione byłyśmy w niedzielny wieczór szczególnie, bo od samego początku tej edycji byłyśmy #teamdamian i bardzo mu kibicowałyśmy. Damian jako pierwsze danie finałowe postanowił zrobić… faszerowaną paprykę. I się zaczęło.

Dwoje byłych uczestników programu, obecnych w studio chyba jako support, czego chyba jednak nie zrozumieli, z pewnym zażenowaniem zaczęło komentować: ale jak to papryka?

P a p r y k a?! Taka zwykla papryka? Na poziomie finału? Do tego faszerowana?… Nie, no, tak to on daleko nie zajdzie.

I faktycznie nie zaszedl, niestety, papryka go położyła, a w zasadzie ryż, bo był twardy.

Dlaczego nie można było odpuścić sobie złośliwego komentarza i po prostu stwierdzić, że trzyma się kciuki za kumpla i jego pomysł, mimo braku kulinarnego wyrafinowania pospolitego warzywa, skądinąd bardzo zdrowego? Przecież to fantastyczne, że komuś się udało i dotarł tak daleko.

+++

Mam dwie znajome, z którymi widuję się rzadko, zaledwie przy okazji towarzyskich i rodzinnych spotkań. Jedna, od lat, widząc mnie stwierdza z troską, że przytyłam, druga komentuje, całując w policzek, żebym sobie odpuściła długie wlosy, bo mi nie służą.

Niby nie powinno mnie to obchodzić, bo mam do siebie dystans, humor najlepiej psuję sobie sama, ale jakoś tam jest mi zawsze odrobinę przykro i od razu chce mi się wyjść. Bo choć spotykamy się trzy razy do roku, ja w jakimś tam fajnym nastroju i teoretycznie ma być przyjemnie, to od początku już nie jest.

I jak zaraz po skomentowaniu mojej osoby słyszę opinie innych, również nieproszone, na temat B&B, że za mało urośli albo za dużo, że nie w tę stronę, co potrzeba, powinni w inną, to mi się już nawet wina odechciewa, które normalnie ratuje mi nawet najbardziej nieudane przyjęcia.

Przykładów można mnożyć.

Mam świadomość, że słowa, które inni wypowiadają pod naszym adresem świadczą przede wszystkim o nadawcy, a nie o nas, wiem to bardzo dobrze, ale i tak za każdym razem dziwię się, dlaczego tak po ludzku brakuje nam na co dzień zwykłej, przyzwoitej życzliwości? 

Dlaczego bycie niemiłym wychodzi nam szybciej i lepiej?

Skąd bierze się arogancja i przeświadczenie komentujących, że potrzebujemy ich opinii na swój temat i to na dodatek wytykających nam, w ich mniemaniu, nasze braki?

Więc ja mam takie malutkie życzenie na święta. I na cały rok. Wcale niematerialne.

Żeby nie komentować pseudożyczliwie życia i wyglądu innych. Damianów, dzieci, sukienek, rozmiarów uda.

Na świecie jest wystarczająco dużo rzeczy przykrych.  Czy nie możemy chociaż na wyciągnięcie ręki być dla siebie odrobinę mili? Powiedzieć komuś, że dobrze wygląda, że dzieci są fajowe i rosną? I że olał tę paprykę i w ogóle to świetnie się znowu spotkać?

Bycie miłym jest naprawdę prostsze.

Po pierwsze jest w większości przypadków zaraźliwe i działa według nieskomplikowanej zasady karmy, że to, co oddajemy do nas wraca. (Więc nawet czysto biznesowo bycie miłym się opłaca.)

Po drugie bycie miłym powoduje, że świat wydaje się lepszym miejscem, bo uczymy się widzieć rzeczy dobre i ładne, a jest ich naprawdę całe mnóstwo. To powoduje, że wobec smutnego faktu, że jesteśmy tu tylko na chwilę, ta nasza krótka chwila może być dużo przyjemniejsza, a my częściej szczęśliwsi.

Po trzecie ludzie życzliwi i mili mają na ogół więcej znajomych, co czasem, kiedy się niespodziewanie w życiu potrzebuje pomocy, bywa całkiem przydatne.

I po czwarte wreszcie nie kosztuje ani grama energii, wręcz przeciwnie tę dobrą pcha w naszym kierunku.

Mnie też nie wszystko wokół się podoba, nie każdego darzę sympatią i naprawdę myślę sobie czasem różne, wcale nie sympatyczne rzeczy na jakiś i kogoś temat, ale nie daję sobie prawa do tego, by uważać swój punkt widzenia za wyjątkowo ważny i to głośno komunikować. (… Chyba, że na blogu, ale blog jest najmojszy i z moimi prawdami, więc, ten, tu mogę, aghhh…)

Słowa mają ogromną moc sprawczą i nie chce mi się wierzyć, że dorośli ludzie nie odróżniają ich złej i dobrej mocy.

Może tak w ramach odliczania do świąt albo nawet noworocznych postanowień założyć sobie robienie jednej miłej rzeczy dziennie dla kogoś? Słowo albo gest? Odrobinę empatii?

Albo może jeszcze lepiej: przyjrzeć się sobie i od siebie zacząć?

Bo to niestety jest tak, że w innych najbardziej przeszkadza nam to, co uwiera najgłębiej nas samych. 

I jeśli już spojrzymy w lustro, to świat wtedy mógłby być dużo przyjemniejszym miejscem, chociaż w tak małym wymiarze, jak czubek własnego nosa. I jak już się uda ze sobą, to potem udaje się z innymi. I to jest naprawdę miłe uczucie.

Ściskam i kategorycznie, ale niezmiennie miło stwierdzam, że orzechy macadamia uzależniają. Szczególnie zimą. Także ten, uważajcie, Kochani.

Pięknego tygodnia.

Buziak.

TAGS
RELATED POSTS
Aga Krzyżanowska
Wiedeń/ Świdnica

Agnes on the cloud to miejsce, gdzie nie ma kalendarza zaplanowanych publikacji, a slowletter pojawia się tylko wtedy, jeśli mam coś ważnego do przekazania. To miejsce, w którym opowiadam o codzienności między zen, a końcami świata. Czasami piszę książki, na ogół polegam w kuchni. Codziennie bujam w obłokach.

Chcesz moją książkę?
Prosto i uważnie na co dzień
Instagram
 • Good morning🌿
...Marek Aureliusz wrote what a beautiful privilege it is to live. To breathe, to think, to enjoy, to love. The question is, how do we use our privileges? Do we leave the world as we found it? Do we use our privileges to make the world a better place for everyone? This is not a nice question. For me too. I'm trying to find a good answer. I try to live mindful, more than ever, I try to take care of people, to take care of the earth I walk on. 
Each of us is a hero and tells a story about what is important to him. What is yours? ... I think nowadays we should think about a little everyday...
——
Dzień dobry🌿 ... Marek Aureliusz napisał, jaki to jest piękny przywilej żyć. Oddychać, myśleć, cieszyć się, kochać. Pytanie brzmi, jak korzystamy z naszych przywilejów? Czy zostawiamy świat takim jak go znaleźliśmy? Czy korzystamy z naszych przywilejów, aby uczynić świat lepszym miejscem dla wszystkich? To nie jest miłe pytanie. Dla mnie też. Próbuję znaleźć dobrą odpowiedź. Codziennie. Staram się żyć uważnie, bardziej niż kiedykolwiek, staram się dbać o ludzi, dbać o ziemię, po której chodzę.

Każdy z nas jest bohaterem i opowiada historię o tym, co jest dla niego ważne. Jaka jest Twoja?... Myślę, że w dzisiejszych czasach powinniśmy reflektować o tym odrobinę, codziennie... ——————
#summerstory #storyofeverydaylife #mundaneaesthetic #summerimpressions #aquietmind #questionfortheday #storiesoftheeveryday #everydayzen #everydaystory #everydaystorytelling #becalm #beessential #liveslowly #livequiet #liveessential #earth_reflect #respecttheearth #aquietlife #aquietlifestyle #make_more_magic #slowlived #mindtheminimal_nature #mindfulbeauty #bemindful #quotesfortheday #littlestoryofmylife #littlethingsmatter
 • ... I think sometimes it is good to be thankful for closed doors, detours or roadblocks. Maybe they protect us from paths & places not meant for us?... what do you think?...
.
have a beautiful summer day🌿💙
——-
... Myślę, że czasem dobrze jest być wdzięcznym za zamknięte drzwi, objazdy i blokady dróg. Może mają nas chronić przed ścieżkami i miejscamI, które nie miały być dla nas?... .
 pięknego, letniego dnia🌿💙
———
#storyofeverydaylife #summerstory #quotesfordays #quotesforlifetime #aquietmind #aquietstyle_simplicity #aquietlife #morningmood #make_more_magic #summerstory #summerimpressions #beessential #essentialism #essentiallife #livequiet #liveslowly #liveslow #mundaneaesthetic #slowyourmind #simplify #simplifylife #everydayzen #zenmind
 • We are the same as planeta, as trees, as other people, as rain that falls. We consist of that which is around us, we are the same as everything. If we destroy something around us, we destroy ourselves. If we cheat another, we cheat ourselves. 
Buddha.
.
have a peaceful evening 🌿 ——
Jesteśmy tacy sami jak planeta, jak drzewa, jak inni ludzie, jak deszcz, który pada. Składamy się z tego, co jest wokół nas, jesteśmy tacy sami jak wszystko. Jeśli zniszczymy coś wokół nas, niszczymy samych siebie. Jeśli oszukujemy innych, sami się oszukujemy.
Budda. .
 spokojnego wieczoru, Kochani 🌿 ————————
#storyofeverydaylife #summerstory #summerimpressions #mundaneaesthetic #aquietmind #zenineverydaylife #lookingforzen #aquietstyle_light #aquietlife #everydaystory #everydayzen #summerlight #afternoonlights #make_more_magic #slowlived_explore #slowlived #quietmoments #aquietmoment #thegloriousinthemundane #mundanelife #graceinthisplace #eveningstory #calmwords #wordsforthesoul #wordsofinspiration
 • ...And above all, watch with glittering eyes the whole world around you because the greatest secrets are always hidden in the most unlikely places. Those who don't believe in magic will never find it. 
Roald Dahl
.
have a lovely Sunday full of tiny beauties and full of magic💙😊
———
... A przede wszystkim oglądaj z błyszczącymi oczami cały świat wokół siebie, ponieważ największe tajemnice są zawsze ukryte w najbardziej nieprawdopodobnych miejscach. Ci, którzy nie wierzą w magię, nigdy jej nie znajdą.
.
pięknej, magicznej niedzieli💙😊
——-
#distractionsandinspirations #wondermore #aseasonalyear #mybeautifulstories #summerimpressions #summerstory #storyofeverydaylife #littlebeauties #naturetreasures #eveninglights #summerevening #aquietmind #make_more_magic #createinsummer #createinspire #magicoflight #magicofsummer #aquietlife #becalm #beessential #liveessential #essentiallife #essentialism #slowlived #bemindful
 • ... and on Saturday we do nothing...🥰
.
have a wonderful summer vibes☀️💙
... a w sobotę nie robimy nic..
pięknych, letnich wibracji 🥰💙☀️
————————————————
#storyofeverydaylife #summerstory #summerimpressions #summervibesonly #morningstory #lovemylabrador #aquietmind #aquietmorning #aquietmorningtoreflect #saturdaylife #lazyhours #saturdaystory #simplifylife #slowlived #aquietlife #aquietstyle_balance #mundaneaesthetic #embracetheslowerlife #slowpath #mypath #lovelifelive #labradors_are_awesome #everydayzen #everydaystory #everydaymagic
 • ... we are not what we do and what we possess. We are what impresses us, what makes us happy for a while. We are what stops us, what we miss, what we love. The greatest value of life is duration in time, the miracle of being, experiencing, growing as a human. 
You don’t need to find a passion in your life, but you can always have a passionate life, if you just look around and leave big expectations far behind you...
.
have a wonderful summer day💙
—-
... nie jesteśmy tym, co robimy i co posiadamy. Nie jesteśmy tym, w czym się spalamy. Jesteśmy tym, co nas zatrzymuje i wywołuje smutek, gdybyśmy mieli to stracić. Jesteśmy tym, co wywołuje chwile szczęścia i zapomnienia atym świecie. Co wywołuje w nas drżenie i strach i Wartość życia, wydaje mi się, polega na zdawaniu sobie sprawy z chwili naszego tr wania w czasie. Momenty euforii są ważne, ale nie stanowią o wszystkim. Ani trochę. Nie musisz mieć pasji w życiu, ale zawsze możesz mieć pasjonujące życie, jeśli tylko odrzucisz wielkie oczekiwania wobec niego...
dobrego, letniego dnia💙
———
#storyofeverydaylife #summerstory #summerimpressions #mundaneaesthetic #slowyourhome #make_more_magic #magicofstorytelling #slowlived #simplifylife #simplify #aquietmind #aquietsoul #aquietlife #aquietlifestyle #morningstory #thelittlethingsmatter #summerflower #beautyofthemundane #wordsforlife #wordsforthesoul #wordsforthought #slowlived_explore #simplelifestyle #lookingforzen #lookingforhappiness

Śledź mnie!

Zapisz się!