Rozwój

Życiowa lekcja od Sama Bernsa.

By
on
13 listopada 2017

Życiowa lekcja od Sama Bernsa.

Dzisiaj rano, chcąc zrobić coś dobrego dla swojej duszy i znajomosci angielskiego weszłam na stronę TEDex (wielbię bezkrytycznie za nieskończone źródło mądrości i uczę się ciągle pokory wobec ludzi, którzy tam przemawiają).

Trafiłam na wystąpienie Sama Bernsa pod tytułem „Moja filozofia szczęśliwego życia”.

Sam to chłopiec znany z filmu „Życie według Sama”. Jest jednym z 350 dzieci na świecie chorujących na progerię. To ta choroba, która powoduje, że kilkuletnie dzieci wyglądają jak staruszki i w wieku kilkunastu lat umierają.

Ten siedemnastoletni chłopiec, chudziutki i pomarszczony, świadomy swych ograniczeń, na pytanie, jaka jest najważniejsza rzecz, którą ludzie powinni o nim wiedzieć, mówi, że to, że ma bardzo szczęśliwe życie.

A potem opowiada, w jaki sposób to szczęście osiąga.

Bardzo prosto, stwierdza.

Życiowa lekcja od Sama Bernsa.

Najważniejszym punktem jego filozofii jest to, że nie koncentruje się na swoich ograniczeniach, na tym czego nie może. Skupia się tylko na tym, co umie i co może. A może mimo wszystko wiele.

Słuchałam tego wystąpienia i usmarkałam się jak bóbr. Nie tylko dlatego, że jest bardzo poruszające, ale także dlatego, że w opowieści tego chłopca istotny jest jeszcze jeden aspekt, który dotyczy większości z nas.

Zdrowych, w miarę poukładanych i z jakąś perspektywą.

Że im więcej posiadamy, tym dalej jesteśmy od bycia szczęśliwym.

Martwimy, ile nie mamy, a kiedy już mamy, martwi nas, czy będzie nas stać na to, by to utrzymać. Analizujemy, jakich cech charakteru albo wyglądu nam brakuje, zamiast cieszyć się z bycia po prostu wystarczającym.

Stan posiadania Sama był niewielki. Siedemnaście lat życia i wyrok.

A jednak był szczęśliwy.

Jesteśmy często tak zajęci wyliczaniem, czego nam brakuje, że zapominamy o wartościach, które mamy na wyciągnięcie ręki. Umyka, co jest naprawdę ważne. Co chcielibyśmy w życiu robić albo kim warto być.

Ja czasem też. Kiedy nie pamiętam, żeby uważnie oddychać.

A potem nagle wchodzę rano do pokoju moich dzieci, żeby obudzić ich do szkoły i nie myślę o braku czekogolwiek i nawet szarość poranka listopada mi nie przeszkadza. Czuję się kompletna i czuję skończoną wdzięczność.

Kiedy tak jak dzisiaj, gdy zza mgły nagle wynurza się słońce, mrużę oczy i nie potrzebuję niczego więcej. Jest mi dobrze. Mam wszystko.

Kiedy zwalniam, szanuję czas. Widzę wszystkie poszczególne, drobne i wielkie rzeczy, które mam, te, których nie kupuję przecież, które dają mi spokój, które mnie zatrzymują w danej chwili i pozwalają za nią podziękować.

Sam miał tego czasu niewiele. Dlatego dbał o jego jakość. To punkt drugi jego filozofii. Zawsze patrz do przodu, posuwaj się naprzód. Rób coś, co pozwala ci się rozwijać. 

Dzięki temu rośniesz.

Ile razy brakuje nam odwagi, żeby zrobić coś, o czym marzymy? Przekłuć bańkę komfortu i wstydu i zacząć realizować snute po nocach plany. Zawsze jest tyle przeszkód do pokonania. I nieodpowiedni czas. Skąd pewność, że to my decydujemy, kiedy ten odpowiedni czas nadejdzie? I czy w ogóle się zdarzy?

Patrzę na swoje dzieci, już takie nagle duże, starszy B lat dziesięć, młodsza B dziś obchodzi ósme urodziny.

Każdy ich dzień przynosi kolejny szczegół samodzielności i dyskretnie przypomina mi, że życie jest procesem, że czas się nie zatrzymuje i że teraźniejszość trwa zaledwie tyle, ile długość kilku uważnych oddechów. I że każdy nowy dzień ujmuje mojej symbiozie z nimi, ich ze mną. Ujmuje mnie samej. Ujmuje A. Nam ze sobą.

Codziennie dostajemy pewną liczbę jednostek czasu, które niewykorzystane nie deponują się na później. Znikają bezpowrotnie.

Ktoś mądry powiedział, że jesteśmy sumą pięciu osób, którymi otaczamy się najczęściej. Ich jakość tworzy jakość nas samych i naszego życia.

Otaczaj się ludźmi, z którymi chcesz być, ludźmi wartościowymi. Mam nadzieję, że ich doceniasz i kochasz, mówi Sam Berns. To punkt trzeci jego lekcji.

W końcu tylko w relacji z innymi naprawdę się stajemy. Jesteśmy codziennie pełniejsi. I nasze życie nabiera głębokiej wartości.

A na koniec swojej mądrej lekcji ten chłopiec mówi: i nigdy nie opuszczaj imprezy, jeśli możesz na niej być.

Czyli po prostu ciesz się życiem. Codziennie.

Tylko tyle.

Tak mądrze.

•••

Sam Berns zmarł kilka miesięcy po swoim wystąpieniu.

Tutaj jest link do jego wystąpienia. Naprawdę warto posłuchać.

Buziaki.

 

TAGS
RELATED POSTS
Aga Krzyżanowska
Wiedeń/ Świdnica

Pisarka z szafy. Zero orientacji w terenie. Mocna wiara w bycie przyzwoitym. Koneserka codzienności bez pośpiechu. Notuje i fotografuje, znaki szczególne #nofilter. Witaj, Czytelniku.

Chcesz moją książkę?
Prosto i uważnie na co dzień
Instagram
  • good morning🌟
how are you today? the last Monday before 🎄 .
I found three important Christmas rules:
1. Don’t go into debt trying to show people, how much you love them.
2. Don’t go visit your family if it compromises your mental health.
3. If someone comments on your weight - eat them.
😁🌟🎄
have a wonderful day 💖
.
Ostatni tydzień przygotowań do świąt. trzy ważne zasady, żeby naprawdę się nimi cieszyć:
1. Zanim wydasz wszystko na prezenty pomyśl, że można też inaczej wyrazić miłość.
2. Nie planuj rodzinnych odwiedzin, jeśli wymaga to od Ciebie kompromisów w kwestii zdrowia psychicznego.
3. Jeśli ktoś skomentuje Twoją wagę: zjedz go😉
.
pięknego dnia🎄🌟❄️
.
#findthemagic #bethankfuleveryday #aquietlife #embracetheslowerlife #morningmood #christmasiscoming #myslowlife #bequiet #decembermood #liveessential #essentials #bethankful
  • Good morning,
there is a beautiful quote of famous polish writer that I like to remember:
.
"Every dream - said my mother - is fair. The word DREAM is honest. Thoughts, desires, goals can be dishonest, but the dream stay pure, even when others are slipping it into the mud. 
Marek Hłasko, The first step in the clouds.
.
are you still a dreamer?... have a wonderful day🌿🌿🌿
.
Jest piękny tekst Marka Hłaski, który lubię dobie przypominać. Daje mi odwagę do tego, by nie przestawać marzyć:
.
Każde marzenie - odpowiadała mi matka - jest uczciwe. Samo słowo MARZENIE jest uczciwe. Nieuczciwe mogą być myśli, pragnienia, dążenia, lecz marzenie pozostanie czyste, nawet wtedy, kiedy inni wdepczą ci je w błoto.
Marek Hłasko, Pierwszy krok w chmurach
.
może zamiast planów i celów na nowy rok zrobić listę marzeń?...
.
pięknego czwartku, Kochani
💙
#findthemagic #bethankfuleveryday #aquietlife #beadreamer #dream #aquietlifestyle #lookingforzen #embracetheslowerlife #slowdown #liveandbreath
  • ... there is nothing better than Saturday at home. no shopping, no plans, no big city. coffee without a rush, slow breakfast. and everyone at home. I am thankful 🌟
have a wonderful day💙
.
luksus dzisiejszych czasów. niespieszność. dzieci w piżamach. kawa, żadnych planów. pięknej soboty🌟
.
#findthemagic #aquietlife #minimalmood #saturdaymood #slowlife #slowlivingforlife #aquietlifestyle #mindtheminimal #bethankfuleveryday #bethankful #embracetheslowerlife #bequiet #beslow #simplifyyourlife #lab #lovethelabs
  • ..as we grow older our Christmas list gets smaller and the things we really want for the holidays can’t be bought...
.
What do you think?...
.
have a good day everybody🌿
.
zamierzam dzisiaj zrobić dobrą kolację wieczorem i w ramach mikołajek długo posiedzieć z rodziną przy stole🌟
.
pięknego dnia, Kochani💖
.
#findthemagic #aquietlife #minimalmood #lookingforzen #aquietlifestyle #aquietstyle #novembermood #liveessentially #liveessential #slowdown #embracetheslowerlife
  • ❄️it snows in Vienna, my dog didn’t want to go home after morning walk...
There is so beautiful calm outside, the perfect weather to do not much and to celebrate winter...
.

It's okay if everv weekend doesn't lead to big moments and campfires and laughter that carries on for hours and hours. Some might be quiet, still, with plenty of room to contemplate, And in that contemplation room, there is room to grow. So hold those weekends dear. Don't see them as less or as threats to the more exciting times. There 1s beauty and truth even in the seemingly mundane. 
Morgan Harper Nichols
.
have a wonderful weekend lovelies 🌿❄️🌟
.
#prettycityvienna #findthemagic #aquietlife #minimalmood #hellodecember #wintermood #slowdown #aquietlife #aquietlifestyle #aquietstyle #embracetheslowerlife #bequiete #lookingforzen
  • Cold November nights, poignant sensations, deep, resonant silence
V.Woolf, from a diary entry ft. in “Diaries,” written c. November 1940.
.
...this beautiful silence and cold air in the morning...
.
have a wonderful weekend lovelies🌿🌟
#findthemagic #aquietlife #minimalmood #novembermood #littlethingsmatter #prettycityvienna #nikonphotos #aquietlifestyle #morningsilence #aquietstyle #embracetheslowerlife

Śledź mnie!

Zapisz się!