Rozwój

Blogi, które się czyta. Case study.

By
on
20 października 2017

Blogi, które się czyta. Case study.

Dwa dni na temu na moim profilu na facebooku, całkiem jakby nie ja i nieśmiało. zadałam pytanie:

co sprawia, że czytasz jakiś blog, a co, że nie poświęcasz mu uwagi?

Dostałam masę komentarzy, za co jestem niezmiernie wdzięczna. I tyle wartościowej treści, że postanowiłam podsumować ją w osobnym poście. tutaj. Niech służy piszącym i zamierzającym pisać. Dobrem trzeba się dzielić.

Oto wnioski:

1. Czytelnik docenia wygląd bloga, 

Czytelnicy lubią strony przejrzyste, proste w nawigacji. Kolory użyte na stronie też mają znaczenie, podobnie jak wielkość fontu i jego kształt, im mniej zawijasów tym lepiej.

Ma być spójnie i przyjemnie dla oka, to często naprawdę pierwsze, jedyne kryterium, na podstawie którego ktoś zostaje na blogu, bądź mówi mu adieu. Bloga ocenia się również po okładce, czy jest „po prostu sympatycznie”.

Znaczenie ma również układ postów, czy jest możliwość zobaczenia wielu od razu, wyboru czytania i ocenienia tematyki bloga (tak, „żeby można było zobaczyć jego koniec”). Okazuje się, że przyciąga też ciekawy lead w social media i skłania tym samym do zajrzenia na stronę.

Czytelnicy doceniają własne zdjęcia piszących, to pojawiało się w komentarzach często, mile widziane są rysunki własne, co świadczy o tym, że:

2. Czytelnik docenia osobowość autora.

Czytelnik chce wiedzieć, kto do niego pisze. Ma być konkret, krew, pot i łzy siedzące nad klawiaturą. Bardzo ważna jest osobowość autora, Czytelnik chce widzieć i czuć jego styl. Autor bloga ma inspirować, czyli dostarczać food for thought.

Dobrze, żeby autor był „wyraźny”, kojarzył się z tym, o czym pisze. Docenia się, jeśli blog ma jakąś historię, wokół której jest budowany.

Wiele razy padło sformułowanie styl pisania. Blog ma być „porządnie pisany”. I lekko.

Z humorem i tak, żeby wciągało. To przy blogach bardzo szeroko pojętych lajfstajlowo.

Blogi eksperckie mają być pisane konkretnie i merytorycznie, bez pitu pitu, ma być mięso, nie lanie wody. Blog ma też regularnie dostarczać treści..

3. Czytelnik nie ma czasu.

Wbrew temu, co czytam sama na blogach poświęconych internetowemu pisaniu i pod wyszukiwarki, Czytelnicy nie lubią tekstów zbyt długich i rozwlekłych. Pierwszy akapit ma znaczenie, to w nim jest odpowiedź dla czytających, czy treść poniżej będzie interesująca, czy nie.

4. Czytelnik czyta najchętniej:

Albo blogi eksperckie, i tych szuka konkretnie. Albo dobrze i ciekawie napisany lajfstajl. Blogi kulinarne, o kulturze, slow life, zero waste, blogi na pograniczu psychologii i takie, gdzie można poreflektować o życiu. Czytelnik czyta blogi, które go rozwijają, rozwiązują problem albo zaspokajają jego potrzeby.

I wreszcie, i to komentarz, który mnie poruszył, czyta się blogi pod hasłem „emigracja wewnętrzna”, czyli „miejsce wolne od brudu i brzydoty, której wszędzie pełno”. Ta emigracja dotyczy zarówno wyglądu, jak i treści.

5. Czytelnik nie lubi:

Pisania pod seo. Wpisów sponsorowanych, a jeśli już, to żeby od razu była o tym informacja.

Wpisów – list, typu dziesięć sposobów na wyrwanie faceta.

Pisania o oczywistościach, czyli o tym, że pudding chia jest zdrowy, a peeling trzeba nakładać dwa razy w tygodniu.

Blogów o niczym albo odwrotnie o wszystkim. Blogów, które mają uczyć, a nie uczą.

Wyciągając esencję z całości:

blogi, które się czyta, to blogi ładne, smacznie podane, mądre, dobrze pisane, do płakania i śmiechu. I blogi, które uczą poważnych tematów nie zawsze poważnie, a z humorem. 

Blogi, na których czuć flow i czuje się sympatię do jego autora.

Dziękuję jeszcze raz serdecznie za czas i komentarze. Jest moc. Kto pisze, ten ma do pomyślenia, a kto zamierza, ten studiuje powyższy tekst i ma lepiej na starcie.

Pięknego weekendu.

Ja od rana tonę w mgle. Słońce, gdzie jesteś?

Buziak. I pięknego weekendu.

TAGS
RELATED POSTS
Aga Krzyżanowska
Wiedeń/ Świdnica

Pisarka z szafy. Zero orientacji w terenie. Mocna wiara w bycie przyzwoitym. Koneserka codzienności bez pośpiechu. Notuje i fotografuje, znaki szczególne #nofilter. Witaj, Czytelniku.

Chcesz moją książkę?
Prosto i uważnie na co dzień
Instagram
  • A little walk with my dog today and I saw these little beauties. .
I think there is important to contemplate the beauty of the earth. Because you can always find reserves of strength that will endure as long as life lasts. There is something infinitely healing in the repeated refrains of nature - the assurance that dawn comes after night, sun after moon, spring after winter.
.
Have a wonderful Saturday 🌿🌿🌿
.
Mały spacer z moim psem dzisiaj i takie piękności na łące... Myślę, że to takie potrzebne, żeby kontemplować piękno ziemi. Tam zawsze można znaleźć rezerwy siły, które przetrwają tak długo, jak długo będzie trwało życie. W powtarzających się cyklach natury jest coś nieskończenie uzdrawiającego - pewność, że świt nadejdzie po nocy, słońce po księżycu i wiosna po zimie.
.
pięknej soboty, Kochani🌿🌿🌿
.
#seethebeauty #essentialism #liveessential #aquietlife #minimalmood #saturdaymood #aquietlifestyle #beautifulearth #slowdown #livemindfully #bequiet #thereisabeautyeverywhere #wintermood #mindtheminimal
  • Good morning,

to work on yourself is the best thing you can do. Accept that you are not perfect, but you are enough.And then start working on everything that destroys you. Your insecurities, your ego, your dark thoughts. Try to say nothing negative about people. See what happens to your life. 
Joy, compassion, connection. Magic. Beautiful life.
.
Have a wonderful day lovelies🌿
.
Dzień dobry,

Dzień dobry,

pracować nad sobą to najlepsza rzecz, jaką można zrobić. Zaakceptować, że nie jesteśmy doskonali, ale wspaniale wystarczający. A potem można pracować nad wszystkim, co nam nie służy. Nasza niepewność, ego, nasze mroczne myśli. Starać się nie mówić nic negatywnego o ludziach. Zaskakujące, co dzieje się potem z naszym życiem.

Pojawia się radość, współodczuwanie, połączenie z innymi. Magia. Życie. Takie piękne. .
dobrego dnia🌿💙
.
#seethebeauty #essentialism #liveessential #aquietlife #minimalmood #aquietlifestyle #slowdown #littlethingsmatter #embracetheslowerlife #lifeisbeautiful #livequiet #beslow
  • Good morning,
we have to realize that our lives could be gone in a moment. There are no guarantees that we will be here at this time next year. Learn to live each day to the fullest. Don't complain. Don't focus on what's wrong. Write letters. Take care of your enthusiasm. Have no expectations. Be grateful for the opportunity to experience each day.
.
Have a wonderful Tuesday 🌿🌞
.
Dzień dobry,
dobrze zdać sobie sprawę, że nasze życie może zniknąć za chwilę. Nie ma gwarancji, że będziemy tu w tym czasie w przyszłym roku. Nauczmy się żyć każdego dnia w pełni. Nie narzekać. Nie skupiać się na tym, co jest złe. Piszmy listy. Pielęgnujemy swój entuzjazm. Pozbądźmy się oczekiwań. Bądźmy wdzięczni za możliwość przeżywania każdego dnia.
.
Dobrego wtorku🌿💙
.
#seethebeauty #essentialism #liveessential #aquietlife #minimalmood #aquietlifestyle #simplicity #livesimple #springmood #beslow #slowdown#embracethequiet
  • Good morning,
there is an Indian proverb that says that everyone is a house with four rooms, a physical, a mental, an emotional, and a spiritual. Most of us tend to live in one room most of the time but unless we go into every room every day, even if only to keep it aired, we are not a complete person. .
Dzień dobry,
istnieje indiańskie przysłowie albo raczej przypowieść, która mówi, że każdy jest domem z czterema pokojami: fizycznym, mentalnym, emocjonalnym i duchowym. Większość z nas zazwyczaj mieszka w jednym pokoju przez większość czasu, ale jeśli nie wejdziemy do każdego pokoju każdego dnia, nawet jeśli chcemy go tylko przewietrzyć, nie jesteśmy kompletną osobą.
.
Pięknej niedzieli🌿
.
#seethebeauty #essentialism #liveessential #aquietlife #simplicity #aquietlifestyle #minimalmood #sundaymood #slowdown #embracetheslowerlife #littlethingsmatter #lovelife #bequiet #livemindfully
  • I read (I don’t remember where) that light is always stronger than darkness. If darkness gets into a room full of light, the room will remain bright. If there is a bit of light in the dark place, the darkness will disappear. There is always a new day. There is always a little bit of light, a sunlight in the morning, a smile of a child, a cup of coffee, a silence full of understanding...
.
have a peaceful evening ⭐️
.
Czytałam gdzieś, że światło jest zawsze silniejsze od ciemności. Jeśli do pokoju pełnego światła dostanie się ciemność, pokój i tak pozostanie jasny. Jeśli w ciemności pojawi się odrobina światła, ciemność zniknie. Niezależnie od kłopotów zawsze jest nowy dzień. Świt, który przynosić czystość myśli i nadzieję. Filiżanka kawy w ciszy, uśmiech dziecka, spokój wczesnego poranka. 
Dobrego wieczoru⭐️
.
#seethebeauty #essentialism #liveessential #aquietlife #aquietlifestyle #prettycityvienna #eveningwalk #bequiet #slowdown #simplicity #embracetheslowerlife #citywalk #essentialliving
  • It is our own mental attitude which makes the world what it is for us. Our thoughts make things beautiful, our thoughts make things ugly. The whole world is in our own minds. What do you think when you get out of your bed? What is in your head now? Things to do? Worries? sometimes it is enough to look around to see how much we have. a little bit of gratitude changes a lot in our everday life. Learn to see things in the proper light.
.
have a wonderful day🌿
.
Coraz bardziej przekonuję się, że nasza rzeczywistość jest taka, jak nasze myśli. Nasze nastawienie determinuje wszystko. Można widzieć świat zawsze odrobinę pięknym, zawsze złym. Pytanie, czy martwienie się i czarnomyślenie coś zmieni?... Zwracam ostatnio uwagę na to, czym zajmuję głowę, jak wstanę z łóżka. To ma znaczenie:) Jeśli nakarmię się zapachem i miłością dzieci, tym, ile jednak mam, inaczej wchodzę w dzień. .
zatem pięknej środy💙
.
#seethebeauty #essentialism #liveessential #aquietlife #bemindful #beautifulnature #sigmaartlens #aquietlifestyle #gratitude #simplelife #simplicity #minimalmood

Śledź mnie!

Zapisz się!