Relacje małe i duże Rozwój

Kompleksy, miłość i instagram.

By
on
5 kwietnia 2017

Kompleksy, miłość i instagram.

Mam ostatnio taką przypadłość, że lubię czytać komentarze. I komentarze komentarzy też. Pod artykułami prasowymi i wpisami blogowymi. Czytanie komentarzy jest jak nieskończone studium przypadku. Człowieka. I w ogromnej części niestety jego kompleksów. Co najbardziej widać właśnie w internecie.

Mam takie wrażenie, że ludzie obrzucają innych tym, czego sami się bardzo wstydzą albo czego innym bardzo zazdroszczą. A internet jest idealnym miejscem na wylewanie swoich kompleksów zebranych w przeciągu całego życia. Zawsze zastanawia mnie, czy gdyby osoba, która kogoś obraża za jego plecami albo w necie stanęła nagle obok niej, czy byłaby w stanie bez mrugnięcia oka powiedzieć jej to samo w twarz?

Im bardziej wrzucam komuś, że jest gruby i brzydki, tym bardziej dotyczy to mnie i mojego myślenia o sobie. Im bardziej krytykuję kogoś kompetencje w czymś, tym bardziej tego właśnie pożądam, a nie posiadam. A na samym dnie moich kompleksów jest strach, że ktoś to odkryje, dlatego trzeba głośno krzyczeć.

Kompleks jest zawsze wynikiem tego smutnego braku poczucia własnej wartości. Wydaje nam się, że jak kogoś oplujemy, to zrobi nam się lepiej. Jakoś robi, jak po wypiciu red bulla, nagły strzał cukru i high, ale tylko na chwilę. Potem znowu jest się bez sił i ze zgagą.

Kompleksy rosną razem z nami. Z kompleksów rodzi się nienawiść, którą internet jeszcze podkręca, bo można ją uprawiać praktycznie bezkarnie.

W dzieciństwie uczy się nas przede wszystkim, żebyśmy byli mili dla innych. Uprzejmi, umieli się dzielić i ładnie wpasować w społeczeństwo. Tymczasem najpierw trzeba być miłym dla siebie. To z tego rodzi się poczucie własnej wartości. I w konsekwencji szacunek dla drugiego człowieka.

Ciekawe, że to biblijne, skądinąd ze świetnym przesłaniem, któremu powinien przyklasnąć każdy lekarz od ludzkiej duszy,  kochaj bliźniego jak siebie samego, kompletnie nie ma przelożenia w rzeczywistości. Kompleksy pochodzą z frustracji i braku miłości własnej.

Przytulam często starszego B, mojego chłopca z poziomem wrażliwości większym niż wiek na to powinien pozwalać, kiedy siedzi zgaszony i opowiada o kumplu, który powiedział o nim do kogoś coś krzywdzącego i on się o tym właśnie dowiedział. I kiedy szukając ratunku u mnie pyta: ale nie powinienem się tym przejmować, prawda? To jego problem, że był taki niemiły, prawda? Tak, synku, mówię, to nie ma z tobą nic wspólnego, ja też myślę, że to ten kolega ma problem ze sobą, chyba jest mu źle.  I on się uśmiecha i dziękuje za moją kotwicę z ramion, mówiąc swoje koam cię, mami, ch się na ogół gubi, bo już wybiega grać z nim w piłkę.

Staram się nauczyć moje dzieci rozumienia tych mechanizmów. Bo kompleks niższości, który wybucha pod postacią wrzasku, krzywdzenia innych albo głoszenia własnej wielkości, jest zawsze brakiem miłości. Jakkolwiek banalnie to brzmi. Brakiem miłości rodziców, od drugiej osoby, wreszcie do samego siebie. 

To z miłości, proszę Państwa, wyrasta zdrowe potomstwo, a potem zdrowi my. Nie bójmy się uczyć dzieci pewności siebie i kochania siebie samego. To jest dużo ważniejsze, niż nieprzeszkadzanie dorosłym i bycie zawsze grzecznym.

W takim kontekście myślenie o sobie to najzdrowszy egoizm na świecie. Z tego się rodzi odwaga do życia własnym życiem i akceptacji siebie takim, jakim się jest. Wystarczającym.

Lećcie tulić siebie i swoje dzieci.  A jak nie macie dzieci, to tulcie siebie nawzajem.

A przed pójściem spać przed lustrem mówcie sobie wieczorem, że jesteście superowi. To jest nam potrzebne. Z wieczornego samozadowolenia rodzą się całkiem udane poranki.

A ja zamiast czytać te komentarze i się dziwić bez końca kondycji współczesnego społeczeństwa powinnam odwiedzić instagram i oglądać zdjęcia #flatlay.  W kolorowym świecie macarons, kwiatków i torebek wszyscy się uśmiechają i wszystko jest piękne. To zawsze poprawia humor.

Pozdrawiam kwietniowo. Buziak.

TAGS
RELATED POSTS
Aga Krzyżanowska
Wiedeń/ Świdnica

Witaj serdecznie, jestem Aga. Fotografuję i opowiadam o życiu bez pośpiechu i na swoich zasadach. Sprawiam, że ludzie się zatrzymują i przypominają sobie o tym, co jest dla nich najważniejsze.

Chcesz moją książkę?
Prosto i uważnie na co dzień
Instagram
  • Adopt the pace of nature: her secret is patience.
R. W. Emerson .
have a wonderful weekend 🌿
.
#findthemagic #aquietlife #minimalmood #novembermood #connectwithnature #aquietlifestyle #aquietlife #livesimple #liveslow #beslow #bemindful #embracetheslowerlife #photographynature
  • ...a few years ago, I would probably write that November is the sum of all Mondays and I hate this cold and rainy month. But if you give your life a little mindfulness, if you slow down and start looking around, you can see beauty everywhere. Morning fog, dew on the grass my dog ​​loves, or these colors of the sky in the afternoon...
.
have a wonderful day lovelies 🌿🌿🌿
.
.
#findthemagic #aquietlife #minimalmood #novembermood #connectwithnature #inspiredbynature_ #inspired #slowdown #lookingforzen #aquietlife #embracetheslowerlife #bequiet #thelittlethingsmattermost
  • And November goes 
With the last red berries 
And the first white snows. 
With night coming early' 
And dawn coming late 
And ice in the bucket 
And frost by the gate. 
The fires burn 
And the kettle sing 
And earth sinks to rest
 Until next Spring. 
Clyde Watson
.
have a wonderful Saturday 🌿🌿🌿
.
#findthemagic #aquietlife #connectwithnature #autumnmood #embracetheslowerlife #novembermood #aquietlifestyle #mindtheminimal #minimalmood
  • Eat better. Run more. Squat more. Sleep earlier. Wake up earlier. Make a good breakfast. Drink water. Eat fruits. Read books. Adventure. Talk less. Listen more. Feel deeper. Love better. Open your eyes. Experience life. Be happy.
(found on Tumblr)
.
have a lovely day🌿🌿🌿
.
#findthemagic #aquietlife #connectwithnature #autumnmood #naturebeautiful #aquietlifestyle #slowdownwithstills #slowdown #embracetheslowerlife #instaflowers
  • ...everything has beauty... just look around...
.
happy new week lovelies🌿.
.
#findthemagic #aquietlife #connectwithnature #autumnmood #naturebeautiful #everythinghasbeauty #lookingforzen #aquietlifestyle #aquietstyle #slowdown #bepresent #bemindful #feeltheflow #mindtheminimal #minimalmood #liveessential
  • ...the earth laughs in flowers...
R. W. Emerson
.
...and I am laughing too seeing this yesterday🌿
.
have a wonderful Sunday lovelies🌟🌟🌟
.
#aquietlife #findthemagic #autumnflowers #autumnmood #octobermood #aquietlifestyle #naturebeautiful #flowerphotography #bequiet #beautyiseverywhere #slowdown #connectwithnature

Śledź mnie!

Zapisz się!