Rozwój

Być kimś. Być jakimś.

By
on
7 marca 2017

Być kimś. Być jakimś.

Bardziej lub mniej świadomie każdy z nas szuka swojej tożsamości. Świat jest tak fajnie skonstruowany, że podrzuca nam trendy, kultury i różne –izmy, dzięki którym można się zdefiniować. Można być racjonalistą, hedonistą, minimalistą albo anty w stosunku do tego i też z jakimś izmem.

Można ulegać zbiorowej wierze, że można wszystko i jak się chce się być szczęśliwym to trzeba być, to takie proste i już i za to płacić ciężkie pieniądze trenerom motywacyjnym.

Można wierzyć, że życie jest po to, żeby mieć sukces i być zawsze zadowolonym, że wpisane w naszą kulturę narzekanie nie jest fajne i nawet jak umierasz z rozpaczy, to mówisz, że wszystko jest okej.

Bull shit.

Wmawianie, że każdy może być wyjątkowy, mieć firmę, sukces i się nie starzeć jest pięknym projektem współczesnego świata, który jest niczym innym, jak gigabiznesem. Sprzedawaniem tożsamości, byleby nie być przeciętnym. Byleby być kimś.

Odgruzowując po zimie swoją kondycję biegam i słucham ostatnio podcastów, a jakże, motywacyjnych. I przez jedną dłuższą chwilę ja też poczułam frustrację, że coś jest ze mną nie tak. Cholera, nie mam firmy, własnego produktu, ba, nawet najmniejszego pomysłu na cokolwiek. Czas ucieka, dzieci rosną i na dodatek się starzeję.

Żyjemy wszyscy w drobniutkiej, gęstej sieci zależności systemowych, gdzie subtelnie steruje się zbiorowym myśleniem, bo grupą łatwiej jest manipulować, stąd tysiące ludzi słuchających znanych trenerów, którzy sprzedają na DVD marzenia o życiu milionera albo mistrza hipersupertriatlonu, który kiedyś był hedonistą.

Tymczasem w globalnym szaleństwie bycia wyraźnym, coraz bardziej chce mi się zwiać do systemowej przeciętności i zmieniać swoje nawyki o tyle, o ile poprawią jakość mojego życia na własnych zasadach. Dlatego, że wielkich, tych, którzy pracują cztery godziny w tygodniu i mają miliardowy dochód pasywny jest kilku. Reszta jest przeciętna. Zwykła. Przeżywająca małe przyjemności, duże porażki i na odwrót. Jest l u d z k a. I to jest, wbrew wszystkim prawom psychologii pozytywnej, okropnego trendu sukcesu bardzo, bardzo okej.

Ja też jestem przeciętna. I nie wierzę w teorię, że żyjemy po to, by być zawsze zadowolonym i żeby zawsze wszystko się udawało.

Nie będę chyba właścicielką prężnie działającej firmy. I to w porządku. Nie każdy musi. Nie każdy umie. Może obudzi się we mnie kiedyś pomysł na coś świetnego, a może i nie. Na razie nie wiem.

Umiem być skoncentrowana i skupiona, ale nie chcę każdego dnia podporządkowywać produktywności. Lubię się sprawdzać w sporcie, ale jak przez tydzień z obrzydzeniem patrzę na buty do biegania, to też w porządku.

Lubię mieć mało rzeczy, ale nie odmówię sobie przyjemności kupienia drobiazgu do kuchni, choć mam już dwa podobne. Po prostu sprawia mi przyjemność ładnie nakryty stół.

Nie jestem zawsze happy. A to odbiera mi ważną cnotę współczesnego człowieka sukcesu. Bywam więcej niż często załamana, cielesność i jej ograniczenia wywołują we mnie lęki, są dni, kiedy jestem nihilistką. I jak ktoś mnie pyta co tam, how are you, to mam często ochotę powiedzieć zajebiście, doskonale źle.

Nie chcę się utożsamiać do końca z określonym –izmem. Każdy –izm w jakiś sposób ogranicza. Bo wtedy wypada być wiernym pewnym poglądom i każde odstępstwo od izmowego traktatu powoduje ból sumienia i memłanie w żołądku.

-Izmy, nawet te najszlachetniejsze, wydają mi się pewną formą skrajności, z którą im bardziej się utożsamiam, tym bardziej zacierają ręce ludzie, którzy zbijają fortunę na sprzedawaniu mi określonego stylu życia. I do tego chyba nie przez przypadek perfekcjonizm też należy do grupy izmów.

Pojęcia takie jak wellness, fit, kalkulatory kalorii, apki motywacyjne powodują, że cholernie skupiamy się na sobie zapominając, że tworzy nas to, czego doświadczymy w kontakcie ze światem i innym człowiekiem. Jesteśmy, zwracając delikatnie uwagę na naszą tymczasowość i maleńkość wobec kosmosu, sumą przeżytych emocji z innymi. Tylko i aż.

Zamiast na byciu kimś w kontekście statusu, mam naprawdę ochotę wypiąć na system i skoncentrować na byciu ja-kimś. Odpowiadać sobie na pytanie, jestem człowiekiem i wobec tego się sprawdzać.

Przeciętność statusu społecznego pozwala mi znajdować zadowolenie w porównywaniu się ze sobą sprzed jakiegoś czasu, a nie z mentorem z jakiejś dziedziny. I jasne, że dla wielu to żadne wyjście i może brak ambicji, ale jeśli jutro się rozpłynę, to przynajmniej z tłuściutką, wypchaną pamięcią pełną obrazów, słów i ludzi.

I zdaje się, że nie jestem w tym odosobniona, bo jak wczoraj wbiłam w wyszukiwarkę hasło: 

jak być,

to pojawiło się w kolejności:

jak być przeciętnym,

jak być kochanym,

jak być normalnym.

Ciekawe.

Ściskam ciepło. XO.

TAGS
RELATED POSTS
Aga Krzyżanowska
Wiedeń/ Świdnica

Obserwatorka świata. Matka, żona, filozof. Mocna wiara w bycie przyzwoitym. Koneserka codzienności bez pośpiechu, w której czasem jest zen, a czasem końce świata. Opowiada historie i fotografuje, zatrzymuje na myślenie. Znaki szczególne #nofilter. Witaj, Czytelniku.

Chcesz moją książkę?
Prosto i uważnie na co dzień
Instagram
 • So, sooo beautiful words:

Do not ask your children to strive for extraordinary lives. Such striving may seem admirable, but it is the way of foolishness. Help them instead to find the wonder and the marvel of an ordinary life. Show them the joy of tasting tomatoes, apples and pears. Show them how to cry when pets and people die. Show them the infinite pleasure in the touch of a hand. 
And make the ordinary come alive for them. The extraordinary will take care of itself. William Martin
.
have a wonderful Friday, lovely people💙
.
Nie ucz swoich dzieci, aby starały się mieć niezwykłe życie. Takie dążenie może wydawać się godne podziwu, ale to zwykła głupota. 
Pomóż im znaleźć cud i niezwykłość w codzienności. Pokaż im, jak smakują pomidory, jabłka i gruszki. Pokaż, jak płakać, gdy umierają zwierzęta i ludzie. Pokaż im nieskończoną przyjemność w dotyku ręki i spraw, aby zwyczajność ożyła dla nich. 
Niezwykłość zadba o siebie sama.

William Martin
.
dobrego dnia, moi piękni ludzie💙
——-
#seekthesimple #essentialism #slowliving_create #liveessential #aquietlife #aquietlifestyle #make_more_magic #childrenslife #aquietlife #beessential #slowlived_explore #beslow #myquietbeauty #bequiet #senseoflife #familylifestyle #closetonature #simplifylife #mymagicalmorning #magicalmomentsdaily #storyofmyeverydaylife #beautyofthemundane #mundaneaesthetic
 • ... the truth so many people seem to miss is that happiness doesn’t start with a great relationships, or job, or amount of things or possession. It starts with our thoughts and what we see and tell ourselves everyday... Wishing you a wonderful day 💙
.
... prawda, której tak wielu ludziom brakuje, jest taka, że ​​szczęście nie zaczyna się od wielkich związków, pracy lub ilości rzeczy albo stanu posiadania. Zaczyna się od naszych myśli i tego, co widzimy i mówimy sobie codziennie ...
.
dobrego dnia, Kochani💙
———
#seekthesimple #essentialism #slowliving_create #liveessential #aquietlife #bessential #aquietlife #aquietlifestyle #aquietstyle #morningmoods #lookingforhappiness #make_more_magic #slowlifestyle #bequiet #beslow #seekthebeautyinlife #embracetheslowerlife #agnesonthecloud #slowlived_explore #slowlived #mymagicalmorning #lookingforzen #liveslowly
 • ... to see the mundane as the most beautiful thing we have. a cup of coffee in the morning while your kids are still sleeping. singing birds, a ray of sunshine, making breakfast for somebody... a beautiful chair waiting for somebody in a little restaurant. I love to look around and wonder, every day😊
.
have a wonderful day, lovelies🌿☀️
——
widzieć codzienność jako najpiękniejszą rzecz, jaką mamy. filiżanka kawy rano, podczas gdy dzieci jeszcze śpią. śpiew ptaków, trochę słońca za oknem, robienie dla kogoś śniadania... piękne krzesło czekające na kogoś w małej restauracji. 
Uwielbiam się rozglądać i zachwycać😊
.
dobrego dnia, Kochani🌿💙
————-
#seekthesimple #essentialism #slowliving_create #liveessential #aquietlife #aquietlifestyle #aquietstyle #beessential #slowlived_explore #slowlivingforlife #mindfulbeauty #simplicityparenting #beslow #becalm #littlethingsmatter #embracetheslowerlife #agnesonthecloud
 • ...when you just look around everything is pretty amazing...
.
have a wonderful Sunday lovelies💙
.
tyle piękna wokół, kiedy się tylko rozejrzymy...
.
pięknej niedzieli, Kochani💙
——
#sundayvibes #aquietlife #aquietlifestyle #liveessential #beessential #seekthesimple #essentialism #slowliving_create #make_more_magic #livequiet #bequiet #goodmorningvibes #sundaymornings #lazyhours #lazyhours #embracetheslowerlife #livequiet #slowlived #springmoodboard #simplifylife #liveaquietlife #fieldoflight
 • We are not here to fit in, be well balanced, or provide examples for others. We are here to be eccentric, different, perhaps strange, perhaps merely to add our small piece, our little clunky, chunky selves, to the great mosaic of being. As the gods intended, we are here to become more and more ourselves.
James Hollis
.
Wishing you a beautiful Saturday🌿💙
.
——
... Nie jesteśmy tu po to, by się dopasować, być zrównoważonym ani dostarczać przykładów innym. Jesteśmy tu po to, by być ekscentrycznym, innym, być może dziwnym, być może tylko po to, by dodać nasz mały kawałek, nasze małe niezgrabne, kanciaste „ja” do wielkiej mozaiki bytu. Jak zamierzali bogowie, jesteśmy tutaj, aby stawać się coraz bardziej sobą.

James Hollis

dobrej soboty, piękni ludzie🌿💙
———
#lifebeyondordinary #noordinarylife #slowlived #allthingsofbeauty #liveessential #essentialism #beessential #seekthesimple #aquietlife #aquietlifestyle #aquietstyle #make_more_magic #seekthebeautyinlife #saturdaylife #lazyhours #beslow #embracetheslowerlife #littlethingsmatter #slowliving_create #slowlivingforlife #thegentlemanifesto #ofquietmoments
 • Be kind.
Be quiet.
Be grateful.
.
sometimes so little is needed to see a lot
.
have a wonderful day 💙
.
bądź dobry. bądź cicho. bądź wdzięczny.
.
czasem tylko tyle potrzeba, by wiele zobaczyć.
.
dobrego dnia! 💙
———
#aquietstyle_shadow #simplifylife #seekthesimple #seekthebeautyinlife #smallmoments #bequiet #essentialism #liveessential #aquietlife #aquietlifestyle #aquietstyle_light #make_more_magic #seekthesimple #thegentlemanifesto #ofquietmoments #thewonderinlight #stillwithsories #slowliving_create #embracetheslowerlife #littlethingsmatter #allthingsofbeauty #lifebeyondordinary #noordinarylife #slowlived #slowlightcollective

Śledź mnie!

Zapisz się!