Relacje małe i duże Rozwój

A gdyby kolejnej niedzieli nie było?

By
on
14 marca 2017

A gdyby kolejnej niedzieli nie było?

W niedzielę miałam status home alone. O ósmej rano przytulasy, buziak na drogę, kanapki w torbie i narty pod pachą, bawcie się dobrze pa, ty też.

Pościeliłam wszystkie łóżka, otworzyłam okna, pozbierałam zabawki i papierowe ścinki z podłogi, wygładziłam kota, siebie troszeczkę. Miało być cicho, tylko dla mnie. Miałam pisać, uczyć się o fotografii i przeczytać jedną książkę.

Siedziałam nawet trochę pod kocem, oglądałam piękne książki ze zdjęciami, chciałam się wyluzować kompletnie, na stole ciepła woda z cytryną, na stopach grube skarpety. I nagle zamiast turlania w słodkim lenistwie, skurcz. A wszystko przez to głupie zdanie, przeczytane w książce: traktuj każdy dzień tak, jakby był twoim ostatnim.

A gdyby był? A gdyby kolejnej niedzieli nie było? Ani za tydzień? Ani w życiu?

A jeśli jutro zniknę, a oni jeszcze tacy mali? A ja nie zdążyłam ich wystarczająco dużo poprzytulać i powiedzieć, jak bardzo ich kocham. Powciągać ich zapach, posłuchać wystarczająco długo ich oddechów, kiedy sprawdzam wieczorem ich łóżka idąc do sypialni.

A wczoraj była kłótnia i krzyczałam na starszego B, a to było nieporozumienie i on to teraz będzie pamiętał do końca życia. Tylko to. I tak często podnosiłam głos na nich oboje, bo praca, bo wykańcza, a w domu tyle do zrobienia i tylko mami, mami, mami. I że za mało im poświęcałam czasu. Bo ciągle coś i choć tak bardzo lubię powoli, codzienność pcha mnie czasem bez pardonu do przodu. A ja się nie bronię.

Boje się, że powiedziałam tyle głupich słów, które nie będą mi wybaczone. Że nie wykorzystałam jakiejś szansy, nie wzięłam losu mocniej w swoje ręce, choć czasem nie wiem, co to znaczy.

A jeśli za dużo czasu poświęciłam na starannie wyprasowane koszulki, zamiast na leżenie z młodszą B na łóżku i słuchanie, jak śpiewa?

I tyle czasu zmarnowałam na przejmowanie się innymi, tym, co pomyślą o mnie, jak popatrzą. I jak wyglądam i czy to, co piszę, jest wystarczajaco dobre?

I że tyle razy byłam zła, przez kogoś i przepuściłam tyle dobrych chwil, kiedy ta złość ponosiła mnie tak, że nie mogłam prawie oddychać.

I jeszcze tego, że tak długo się nie lubiłam i moje ciało tak długo nie było moim kumplem. Że ciągle niewystarczająca i nie taka, jak bym chciała. Że zamiast cieszyć się i wystawiać gębę do słońca i wciągać zapach sosen, lata i opalonego ciała, to ja w cieniu i z myślami, co ja muszę zrobić, jak wrócę do domu.

I że nie odważyłam się z nimi jeździć na tych nartach w tym roku. Nie przeżyłam tego z nimi, nie zobaczyłam, jak świetnie sobie radzą. Że nie odważyłam się na wiele innych rzeczy. A może było warto.

I nie przeprosiłam za przykrości i powiedziane słowa do A. choć powinnam była. I że tak dużo nie rozumiałam, myśląc tylko o sobie.

Że za mało słuchałam Café del Mar, przy której się wycisza i zwalnia i najlepiej się pisze.

Że nie doceniałam tylu ludzi i rzeczy, choć powinnam była. I że byłam za mało wdzięczna. I że jednak nie zostałam praktykującą buddystką, tylko miłośniczką słońca i wina, a gdybym była, to dziś nie musiałabym smarkać na kanapie, tylko wszystko rozumiała, nie popełniła błędów i widziała inaczej. I może byłoby mi lżej w tę okropną niedzielę i z samą sobą.

Choć jeszcze się nie skończyła.

Jeszcze mam szansę mocniej niż zwykle ich troje przytulić. Powiedzieć, jak są ważni. Spojrzeć do lustra, nie mieć wad. Nie wstydzić się szczerości w pisaniu. Nie stracić czasu na rzeczy nieistotne dziś wieczorem. Napisać kilka słów, być z siebie odrobinę dumnym, bez wątpliwości. Zatęsknić za latem.

Może czasem potrzebne są takie przez chwilę ostatnie niedziele. Nagły strzał w serce i brutalna trzeźwość umysłu.

Żeby porządnie i powoli oddychać.

Żeby sobie przypomnieć, o co w życiu najbardziej chodzi.

Ściskam mocno. XO.

TAGS
RELATED POSTS
Aga Krzyżanowska
Wiedeń/ Świdnica

Witaj serdecznie, jestem Aga. Fotografuję i opowiadam o życiu bez pośpiechu i na swoich zasadach. Sprawiam, że ludzie się zatrzymują i przypominają sobie o tym, co jest dla nich najważniejsze.

Chcesz moją książkę?
Prosto i uważnie na co dzień
Instagram
  • Adopt the pace of nature: her secret is patience.
R. W. Emerson .
have a wonderful weekend 🌿
.
#findthemagic #aquietlife #minimalmood #novembermood #connectwithnature #aquietlifestyle #aquietlife #livesimple #liveslow #beslow #bemindful #embracetheslowerlife #photographynature
  • ...a few years ago, I would probably write that November is the sum of all Mondays and I hate this cold and rainy month. But if you give your life a little mindfulness, if you slow down and start looking around, you can see beauty everywhere. Morning fog, dew on the grass my dog ​​loves, or these colors of the sky in the afternoon...
.
have a wonderful day lovelies 🌿🌿🌿
.
.
#findthemagic #aquietlife #minimalmood #novembermood #connectwithnature #inspiredbynature_ #inspired #slowdown #lookingforzen #aquietlife #embracetheslowerlife #bequiet #thelittlethingsmattermost
  • And November goes 
With the last red berries 
And the first white snows. 
With night coming early' 
And dawn coming late 
And ice in the bucket 
And frost by the gate. 
The fires burn 
And the kettle sing 
And earth sinks to rest
 Until next Spring. 
Clyde Watson
.
have a wonderful Saturday 🌿🌿🌿
.
#findthemagic #aquietlife #connectwithnature #autumnmood #embracetheslowerlife #novembermood #aquietlifestyle #mindtheminimal #minimalmood
  • Eat better. Run more. Squat more. Sleep earlier. Wake up earlier. Make a good breakfast. Drink water. Eat fruits. Read books. Adventure. Talk less. Listen more. Feel deeper. Love better. Open your eyes. Experience life. Be happy.
(found on Tumblr)
.
have a lovely day🌿🌿🌿
.
#findthemagic #aquietlife #connectwithnature #autumnmood #naturebeautiful #aquietlifestyle #slowdownwithstills #slowdown #embracetheslowerlife #instaflowers
  • ...everything has beauty... just look around...
.
happy new week lovelies🌿.
.
#findthemagic #aquietlife #connectwithnature #autumnmood #naturebeautiful #everythinghasbeauty #lookingforzen #aquietlifestyle #aquietstyle #slowdown #bepresent #bemindful #feeltheflow #mindtheminimal #minimalmood #liveessential
  • ...the earth laughs in flowers...
R. W. Emerson
.
...and I am laughing too seeing this yesterday🌿
.
have a wonderful Sunday lovelies🌟🌟🌟
.
#aquietlife #findthemagic #autumnflowers #autumnmood #octobermood #aquietlifestyle #naturebeautiful #flowerphotography #bequiet #beautyiseverywhere #slowdown #connectwithnature

Śledź mnie!

Zapisz się!